Vítězstvím české polky nad rakouským valčíkem začíná autorský počin režiséra Pavla Kheka, dramaturgů Věry Maškové a Jiřího Janků, muzikanta Jiřího Janoucha a choreografa Martina Šimka.

„Přemýšleli jsme nad tím, jakým stylem nejlépe vyjádřit uplynulé století samostatné české, resp. československé existence, a tohle nám přišlo jako dobré řešení: prostřednictvím pohybových a obrazových metafor zmapovat naši moderní historii, která je nesmírně dramatická. Beze slov, jen za pomoci tance, scénických obrazů a případně i autentických dobových nahrávek,“ uvedl jeden ze spoluautorů Jiří Janků.

16 průvodců

Celou hrou a zároveň stoletou historií diváka provede šestnáct postav - osm žen a osm mužů, z nichž každá ztvárňuje určitý prototyp člověka v české společnosti. Po celou dobu si postavy zachovávají svoji charakterovou danost, která se během střídání časových období nemění. Je zde přítomný umělec, intelektuálka, člověk, co je za všech okolností a režimů vítězný, voják, příživník ...

Máme tu i hrdiny

Přesto, že si divadelníci střílí z vad národního charakteru, vyznění prý bude smířlivé. „Vytyčili jsme si optimistické vyznění. V současné době, kdy ze všech stran slýcháme, že jsme jen malý národ, kterému se nepovedlo to a ono, je důležité upozornit, že i my máme být na co hrdí, že na tom vlastně nejsme vůbec špatně a že máme i mnoho hrdinů, kteří toho pro lid mnoho udělali,“ říká Jiří Janků.

Divné století

V inscenaci hrají Dana Batulková, Hanuš Bor, Veronika Gajerová, Radim Kalvoda, Evellyn Pacoláková anebo  Michael Vykus.

A proč tanec? „Je to ideální způsob, jak projít divné století české historie se všemi jejími sinusoidami,“ konstatuje režisér inscenace Pavel Khek.