Pražský dopravní podnik letos tohle unikátní mobilní kino vypravil už podesáté. Kinobus nabízí 200 míst k sezení, bezplatnou půjčovnu dek a možnost zakoupení občerstvení.

Ministerstvo lásky

V týdnu od 31. července do 6. srpna se Kinobus stěhuje do Hloubětína a na Prosek. A jaké filmy vám nabídne? Tak například odreagovat se budete moct u chorvatsko-českého snímku Ministerstvo lásky, jehož slogan zní: „Nemilosrdná komedie o mezilidských vztazích, která jde až na dřeň“.

Jde o třetí celovečerní film režiséra a scenáristy Pava Marinkoviće. O čem Ministerstvo lásky je? Hlavním hrdinou je renomovaný biolog Krešo, který přišel o práci v oboru, a tak musel vzít zavděk zaměstnáním, které mu dohodil tchán – na ministerstvu lásky. S kolegou Šikićem se tak vydává na venkov vyšetřovat, jestli vdovy po padlých vojácích s někým nežijí takzvaně na hromádce, a nepobírají neoprávněně příspěvky od státu…

Pavo Marinković o svém snímku řekl: „Je to film o člověku, který sice žije rodinný život, ve skutečnosti se však cítí osamělý. Svou samotu zahání tím, že hledá vdovy, které bojují proti osamělosti se svými novými partnery. Film prozkoumává lidskou potřebu nebýt sám a milovat se navzájem.”

Instalatér z Tuchlovic

Do Kinobusu můžete zajít i na českou komedii Tomáše Vorla nazvanou Instalatér z Tuchlovic, která poskytla první hlavní roli Jakubovi Kohákovi. Ten si zahrál svérázného čtyřicetiletého Luboše Cafourka, který si se vším poradí a nezalekne se žádné práce. Nemá auto, za zákazníky jezdí na kole, nebo autobusem, nepoužívá mobil a žije s matkou, která mu vaří, nakupuje, pere a dělá účetnictví. 

Luboš má vždy na všechno nečekanou a vtipnou odpověď, ale praktický a společenský život mu uniká mezi prsty. Všechno nepříjemné odsouvá na „později", nebo na „uvidíme". A všechny jeho pokusy o kontakt se ženami končí fiaskem...

Snímek z velké části skutečně vznikl v obci Tuchlovice na Kladensku, ve skutečném domě skutečného instalatéra. „Točili jsme v jeho dílně, na jeho zahradě, v jeho domku. Točili jsme v Tuchlovicích, ale také v okolních vesnicích a městečkách, kam náš filmový instalatér jezdí na kole opravovat porouchaná umyvadla, odpady a záchody,“ říká Tomáš Vorel.

Božská Florence

Třetí naše pozvánka je na britský film z roku 2016 s nositelkou tří Oscarů Meryl Streep v roli závratně bohaté ženy, jejímž jediným snem je zpívat. Bohužel ale zpívá naprosto tragicky, což před ní její manžel a manažer Hugh Grant úzkostlivě tají. Před krutou pravdou ji chrání tak, že její pěvecké večírky pořádá pro důkladně vybranou a zaplacenou společnost. Jenže když se v roce 1944 Florence rozhodne uspořádat svůj velkolepý koncert v prestižní Carnegie Hall, Hugh Grant čelí obtížné výzvě...

Božská Florence režiséra Stephena Frearse je životopisnou komedií o mecenášce a operní divě bez hudebního nadání Florence Foster Jenkinsové, na jejímž náhrobku stojí napsáno: „Mohou o mně říkat, že jsem neuměla zpívat, ale nemohou říkat, že jsem nezpívala.“