Kulturní festival La Película přibližuje aktuální španělskou kinematografii a informuje o španělské kultuře. O popularitě festivalu svědčí fakt, že v roce 2012 se na jeho vzniku podílel i slavný herec Antonio Banderas.

Letošní ročník přichystal pestrý výběr filmů ze Španělska a zemí Latinské Ameriky. Těšit se můžete na bláznivé komedie, mrazivé thrillery, napínavá dramata, i investigativní dokumenty.

Slavnostní zahájení se Šampiony

Slavnostní zahájení letos bude patřit snímku Šampioni. Tato komedie s neuvěřitelně pozitivním sociálním poselstvím se může pochlubit nejen diváckým úspěchem, ale také příznivým ohlasem odborné kritiky. Při nedávném udílení filmových cen Goya (španělská obdoba amerických Oscarů) získala ocenění ve třech kategoriích a to včetně ceny za nejlepší film.

Bláznivá komedie plná humoru, sportu a solidarity je založena na zápletce o lidech, kteří díky své silné vůli dokážou překonat životní obtíže. Jde o příběh zvláštního basketbalového družstva, které je složené z mentálně postižených dospělých. V jejich čele stane na základě soudního příkazu původně prvoligový trenér Marco. Najde po prvotním odporu a zoufalství v beznaději nový smysl života?

Všichni to vědí

I další snímek sleduje složitost mezilidských vztahů. V tomto případě však nejde o komedii, ale o psychologické drama s názvem Všichni to vědí. Jedna rodina, jedna láska, jedno tajemství a jedno záhadné zmizení.

V tomto thrilleru od dvojnásobného držitele Oscara, íránského filmového režiséra a scenáristy Asghara Farhadiho, excelují temperamentní Penelope Cruz a charismatický Javier Bardem. Současný nejslavnější filmový pár se ve filmu mimo jiné představí v roli dávných milenců, mezi kterými to nikdy nepřestalo jiskřit.

Očekávaný film bude na festivalu v Praze uveden v předpremiéře.

Další filmová nabídka

Kromě již zmiňovaných snímků se můžete také těšit například na strhující politický thriller Království od Rodriga Sorogoyena, který je právě pro své politické téma bezesporu španělskou filmovou událostí roku 2018.

Na programu bude i komediální drama Mé drahé bratrstvo, jež je debutem režisérky Marty Díazové. Nechybí mu všechny tradiční prvky španělského filmu – prostředí Andalusie, místní zvyky, specifický jazyk i typický humor.

Speciální filmová perlička

Letošní ročník festivalu je zaměřen také na peruánské filmy, díky nimž se vám naskytne jedinečný pohled do života peruánské společnosti i na úchvatnou panenskou přírodu.

Tato sekce nabídne celkem pět snímků, natočených většinou podle skutečných událostí a balancujících mezi hraným a dokumentárním dílem. Za vrchol přitom pořadatelé považují Wiñaypacha, první snímek natočený v ajmarském jazyce.

Tak už víte, jaké filmy si letos nenecháte ujít? Podívejte se na program a hurá do kina!

Celý program festivalu najdete zde.