Pro fotografa a kameramana Martina Kollára jde o celovečerní režijní debut, ke kterému si vybral opravdu silný příběh – příběh svého nemocného bratra, jenž se musel postavit před otázku: nechat si odoperovat obří nádor na obličeji?

Cesta bez cíle, avšak s konečným termínem

Ve filmu 5 October Kollár sleduje cestu svého bratra, který se jednoho dne od lékařů dozví, že mu zbývá jen pár měsíců života. A tak se rozhodne podstoupit riskantní operaci...

S odpočtem dnů do důležitého zákroku se muž rozhodne naložit svérázně. Opustí rodinu a před vlastním strachem a nesnesitelnými společenskými situacemi utíká na vlastní cestu bez cíle, avšak s konečným termínem – 5. října. Právě na tento den je totiž naplánována operace.

Jeho „útěk“ je kombinací stavů absolutního pokoje, sháněním peněz a každodenním hledáním místa na přespání. Divák v dokumentu rovněž vnímá mužovo speciální propojení s přírodou a se zvířaty...

Nejlepší náměty bývají v nejbližším okolí

„Filmaři celý život hledají dobré příběhy. A ty nejlepší jsou často v našem nejbližším okolí,“ uvedl Martin Kollár a dodal: „Neradi je však točíme, protože se nás osobně dotýkají a my se bojíme ztráty nedhledu.“ K filmu 5 October se podle svých slov odhodlal tehdy, když jeho strach ze ztráty bratra převážil nad strachem z odstupu.

V celém dokumentu nezazní jediný dialog, film je postavený na silných obrazech a deníkových zápiscích hlavního hrdiny.

Po promítání diskuse s tvůrci

5 October měl svou premiéru loni, na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu. Českou premiéru bude mít právě 15. ledna v kině Pilotů. Po promítání bude následovat diskuse s tvůrci.