Období mezi lety 1600 a 1800 zastupuje v Praze nesčetné množství děl vynikající výtvarné kvality, která mohou originalitou ideového i výtvarného konceptu, stejně jako mimořádnou kvalitou provedení, směle konkurovat umělecké produkci nejvýznamnějších uměleckých center tehdejší Evropy.

Specifické geomorfologické charakteristiky území, na němž se toto historické město rozkládá, měly mimo jiné zásadní vliv na podobu zahrad, které se v uvedeném období staly z hlediska způsobu sebeprezentace majitelů stejně důležitými jako architektura přilehlých paláců, letohrádků a dalších reprezentativních sídel.

Aspekty umění zahrad

Nadcházející konference se chce zaměřit na veškeré historické, uměleckohistorické a kulturní aspekty těchto zahrad. Zvolené časové vymezení napovídá, že jedním z cílů bylo zmapovat východiska tohoto fenoménu před jeho vrcholným obdobím, které zahajuje zahrada letohrádku Troja. Ale také jeho vyznívání na samém sklonku 18. století po řadě zásadních změn, k nimž došlo v jeho druhé polovině, především však celkové chápání role zahrad i jejich ideální podoby.

Exkurze i teorie

Konference bude rozdělena na dvě části. První den (19. října) proběhnou exkurze do vybraných zahrad, patřících k palácům na území Malé Strany. Odpoledne téhož dne bude věnováno výstavě Kámen, štuk, terakota – Sochařská díla z pražských zahrad v Trojském zámku.

Během druhého dne (20. října) zazní všechny příspěvky, a to v přednáškovém sále Domu U Kamenného zvonu.

Konferenci spolu s Galerií hlavního města Prahy pořádá Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

 

Podívejte se na webové stránky: www.ghmp.cz