Na cestě z Hradu na Staré Město, uprostřed barokního Colloredo-Mansfeldského paláce, který více než půl století chátral a od roku 2010 je pod správou Galerie hlavního města Prahy, najdete malou oázu klidu. Malebné nádvoří s kašnou, sochou Neptuna a příjemnou kavárnou.

Právě tohle nádvoří se každoročně pravidelně proměňuje v letní kino. A ještě v září máte příležitost si tu vychutnat poslední teplé večery tohoto roku se zajímavým dokumentem nebo filmem.

Dokument ukáže génia Zdeňka Lišku

Co ještě uvidíte? 5. září máte možnost prostřednictvím dokumentu Hudba Zdeněk Liška poznat osobnost a tvorbu jednoho z našich nejlepších filmových hudebních skladatelů, který často bývá označován za génia filmové hudby. Liška se totiž nebál žádných experimentů a jeho tvorba je skutečně nadčasová. Ne náhodou ji obdivuje celý svět i generace, která ho už nezažila.

Dokument, který v roce 2017 natočil režisér a scenárista Pavel Klusák, ukazuje Lišku geniálně různorodého a reaguje tak na současný stoupající mezinárodní zájem o jeho osobnost.

Příběh o lásce nominovaný na Zlatou palmu

O den později můžete na nádvoří Colloredo-Mansfeldského paláce sledovat herecký koncert Vincenta Cassela a Emmanuelle Bercot. Promítá se totiž emocionální francouzské drama Můj král režisérky a scenáristky Maïwenn Le Besco.

Můj král je film o lásce. Lásce krásné a zničující. Příběh zachycuje komplikovanou a destruktivní povahu vztahu mezi mužem a ženou...

Film byl v nominaci na Zlatou palmu v Cannes v roce 2015.

Slovanská epopej 

Máte rádi výtvarné umění? Pak si rozhodně nenechte ujít dokument režiséra Jana Strejcovského nazvaný Komplex Epopeje, který je na programu 12. září. Snímek je věnovaný Slovanské epopeji a odkazu jejího tvůrce Alfonse Muchy.

Dokument je natočený na pozadí výstavy Slovanské epopeje v Tokiu. A slovo v něm dostávají jak dědici slavného díla, tak i teoretik, restaurátor, filozof, politici či japonští sběratelé nebo japonský fanoušek Muchy. A ti všichni se v živých obrazech přou i doplňují…