Zvuk převedený do vizuální podoby. Nevíte co si pod tím představit? Jsou to výtvarně ztvárněné partitury, znějící objekty, multimediální projekce, abstraktní obrazy nebo interaktivní instalace. Zkrátka taková díla, kdy zvuk nabývá barvu a tvar, stává se objektem, prostorovou kompozicí nebo fyzickou akcí a ukazuje, jak různorodé psychologické a psychofyzické, případně fyzikální nebo matematické předpoklady předurčují jeho vizuální podobu.

Mezinárodní přesah

V Domě U Kamenného zvonu jsou k vidění díla téměř 70 autorů a, přestože se výstava v první řadě soustředí na československou scénu, má i mezinárodní charakter. Nalezneme zde řadu prací zahraničních umělců, kteří v mezinárodním kontextu posunuli uvažování o experimentu v umění, a tím výrazně ovlivnili dění u nás.

Mezi nimi je například John Cage, jehož tvorba i myšlenky předurčují umělecký vývoj již několika generací konceptuálně zaměřených umělců. Na výstavě jsou svou tvorbou zastoupeni také představitelé hnutí Fluxus, jako například Joe Jones, Nam June Paik a samozřejmě také Milan Knížák.

A další autoři

Mezi dalšími zahraničními autory najdete třeba Manfreda Mohra, Petera Cusacka, Morgan O’Hara nebo Keitha Rowa. Výstava zahrnuje také české umělce tvořící svého času v zahraničí, jakým je František Kupka, Woody Vasulka, Ladislav Kupkovič, Rudolf Komorous, Petr Kotík a další.

Expozici doplní série představení a akcí pod souhrnným názvem Sonic Circuits.