FOK zahraje pod taktovkou Petera Vrábela a za doprovodu Kühnova smíšeného sboru sugestivní hudbu k prvnímu československému snímku, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, k Obchodu na korze režisérů Jána Kadára a Elmara Klose. Spojí se tak česko-slovenské síly, aby projekcí filmu s živou hudbou zahájily oslavy 100. výročí vzniku Československa.

Zlínské začátky

Hudební skladatel Zdeněk Liška se narodil v roce 1922 ve Smečně u Kladna v muzikantské rodině. Studoval  na pražské konzervatoři obory skladba a dirigování. V tom čase už samozřejmě výborně ovládal také hru na klavír a na trombon.

Školu dokončil v roce 1944,  o dva roky později se rozjel do filmových ateliérů ve Zlíně, kde nejprve vytvářel hudbu k reklamním šotům, pak začal pracovat s významnými tvůrci animovaného filmu Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem – a od 50. let se věnoval hudbě k hraným filmům. Se Zemanem pracoval i nadále – zkomponoval hudbu k jeho filmům Vynález zkázy a Baron Prášil.

Zlatá 60. léta

Od 60. let pracoval s filmovými studii Barrandov, jeho hudba zněla v ikonách československé kinematografie, jako jsou Vyšší princip, Ďáblova past, Obchod na korze, Markéta Lazarová, Spalovač mrtvol anebo Ovoce stromů rajských jíme. Byl autorem obdivované hudby pro projekt Kinoautomat na montrealském Expo 1967. Geniální skladatel s obrovskou invencí Zdeněk Liška zemřel v roce 1983 v Praze.

Na pražském koncertě zazní jeho hudba poprvé naživo jako podkres jeho nejslavnějšího filmu.