Každý rok organizátoři příznivcům této akce servírují hudební bonbónky v podobě vynikajících interpretů. Historii Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného psaly mimořádné osobnosti jako Yefim Bronfman, Emanuel Ax, Grigorij Sokolov, Sir András Schiff, Garrick Ohlsson či Giovanni Bellucci.

Z českých interpretů v minulých letech na festivalu nechyběli Lukáš Vondráček, Jitka Čechová, Martin Kasík, Igor Ardašev a Ivo Kahánek, jehož fantastické vystoupení s Berlínskými filharmoniky a Sirem Simonem Rattlem se stalo událostí pražské hudební sezóny roku 2014.

Živoucí legenda

Letošní ročník festivalu opět slibuje milovníkům klavírní tvorby mimořádné zážitky. Během čtyř klavírních večerů se totiž představí skvělá sestava umělců, z nichž každý reprezentuje jedinečný interpretační přístup.

Festival zahájí živoucí legenda Andrej Gavrilov. „On na klavír nehraje, on tvoří hudbu – s působivým smyslem pro lyrický přednes, k pedálu je velkorysý a citlivý, dynamická škála začíná u útloučkého pianissima a končí u měkkého fortissima,“ psalo se už před lety - po jeho debutovém recitálu v Carnegie Hall - v New York Times.

V Praze Gavrilov, který byl v sedmdesátých letech pronásledován tajnou sovětskou službou KGB, představí díla Roberta Schumanna a Franze Liszta.

Básník klavíru

Druhým umělcem letošního ročníku bude David Fray, kterého kritici pro jeho citlivou interpretaci nazývají básníkem klavíru. Fray je držitelem několika ocenění, na svém kontě má i řadu nahrávek.

Jeho poslední album je věnováno dílům F. Chopina, o němž Fray říká: „Chopin je křehký, snad až nedotknutelný.“ A právě Chopina, Schumanna a Brahmse bude mít na svém repertoáru i pro pražský koncert.

Nejosobitější zjev a mistr nejmenšího detailu

Třetí den festivalu vystoupí jeden z nejosobitějších zjevů české klavírní školy – Tomáš Víšek, který mimo jiné představí ukázku ze skladatelského odkazu klavíristy Rudolfa Firkušného, po němž je festival pojmenován.

Sólové recitály pak zakončí mistr nejmenšího hudebního detailu Pierre-Lauren Aimard, čerstvý držitel ocenění Ernst von Siemens Music Prize 2017 za mimořádný přínos v oblasti klasické hudby. Pražskému publiku tenhle charismatický umělec předvede svého oblíbeného autora – J. S. Bacha.