Tento festival oslavuje starou japonskou bambusovou flétnu šakuhači, která je zosobněním symbiózy mezi starým a novým a jejíž tradiční i soudobá hudba uchvacuje posluchače po celém světě. A právě podle šakuhači se také festival jmenuje.

Přijede i Nomura Hózan

International Shakuhachi Festival Prague nabídne na různých místech naší metropole žánrově rozmanité koncerty, představí řadu osobností japonské hudby včetně Nomury Hózana, všeobecně považovaného za jednoho z žijících velikánů tohoto nástroje.

Součástí programu budou i mistrovské kurzy a workshopy vedené profesionálními hráči na šakuhači, šamisen, japonskou třináctistrunnou citeru koto a slovenskou fujaru. Organizátoři myslí i na absolutní začátečníky, kteří budou mít možnost zúčastnit se kurzu “Hands On“ na šakuhači, koto, šamisen a slovenskou fujaru.

Hvězdy japonské world music

Festival 14. září v Divadle Archa zahájí koncert Akihito Obamy a Nobuto Yamanaky (šakuhači a třístrunné banjo šamisen). K hvězdám japonské world music a improvizace se v Praze připojí známé osobnosti české alternativní scény Hearn Gadbois (perkuse) a vedoucí Pražského Improvizačního Orchestru George Cremaschi (kontrabas).

Tentýž den se pak bude v rámci festivalu konat i sympózium v Národní galerii, jehož předmětem bude téma Hudba jako identita.

Hudební meditace s opatem zenového chrámu

16. září se zase v Sále Martinů na HAMU představí proslulý soubor Pro Musica Nipponia, který v naší republice naposledy hrál na festivalu Pražské jaro v roce 2001. Vedle děl mezinárodních skladatelů zazní i premiéra skladby pro japonské nástroje a moravský cimbál českého skladatele Jiřího Lukeše.

Hudební meditaci s opatem zenového chrámu Genmjem Isem a jeho žáky zažijí zájemci poslední den festivalu - 18. září, a to ve Viničním altánu v pražské Grébovce.

Kultivace těla a mysli

Letošní 11. ročník International Shakuhachi Festival Prague, který má podporu hlavního města Prahy, je jedinečná událost, jejímž cílem je prostřednictvím hudby kultivovat tělo a mysl. Slouží jako umělecká a vzdělávací platforma pro umělce, hudebníky a studenty hudby z celého světa.