İzmaylov je tatarského původu. Narodil se v roce 1955 ve Ferganě, v tehdejší Uzbecké sovětské socialistické republice, do krymsko-tatarské rodiny, která byla do Uzbekistánu deportována z Krymu, kam se kytarista roku 1989 vrátil.

Hvězdná kariéra

Původně vystudoval hru na fagot, ale na kytaru hrál od dětství. Osm let byl členem skupiny Sato, s níž vystupoval na albech Efsane (1986) a Give Your Love for a Friend Kruh (1987). V roce 1995 vyhrál Evropskou mezinárodní kytarovou soutěž v Lausanne ve Švýcarsku, v tom samém roce ho ukrajinská kritika vyhlásila hudebníkem roku.  

Většinu alb vydal sólově, pracoval ale také například s francouzským klávesistou Xavierem Garciem, tureckým bubeníkem Burhanem Ocalem a britským saxofonistou Geoffem Warrenem. Na Krymu Izmaylov založil Art Trio s bubeníkem Bari Rustem a Narketem Ramazanovem, hráčem na klarinet, saxofon a flétnu.

Svébytná technika pod vlivem tradiční hudby

İzmaylov se proslavil hlavně nenapodobitelnou technikou hry a laděním nástroje. Na kytaru, na míru vyrobenou v Kyjevě, hraje tak, že klepá na její krk prsty, jako na klávesnici. Podobnou techniku používá americký jazzový kytarista Stanley Jordan.

Kytarista ve svém projevu kombinuje krymskou tatarskou tradiční hudbu, tureckou, uzbeckou, balkánskou, klasickou hudbu a jazz. Kromě instrumentální muziky také ovládá hrdelní zpěv.

Spojení jazzu a world music

Enver İzmaylov vystupoval na Ukrajině, v Rusku, Estonsku, Moldávii, Bulharsku, Finsku, Norsku, Švédsku, Dánsku, Belgii, Itálii, Německu, Turecku a USA. V Praze zahraje poprvé, a to v rámci festivalu Jazz Meets World, který propojuje jazz a world music.

Festival se koná pod hlavičkou Unijazzu, což je jedna z organizací, navazujících na činnost bývalé Jazzové sekce, která sdružuje zájemce o hudbu nejrůznějších žánrů pokud možno v souvislostech a v návaznosti na další kulturní oblasti.