Soubor Tantehorse byl založen dvěma mezinárodně uznávanými umělci: Miřenkou Čechovou a Radimem Vizváry. Oba režiséři, choreografové, umělci a pedagogové jsou známí jako nezávislí a přední odborníci na fyzické divadlo, pantomimu a pohybové divadlo, a to jak v Evropě, tak ve Spojených Státech. Jejich vizuálně výrazné inscenace dosáhly mezinárodních uznání jako “The best of Contemporary dance 2012” dle deníku The Washington Post nebo “The Herald Angel Award” (The Fringe festival Edinburgh 2013)

Od pantomimy k site-specific

Zpočátku divadelníci navazovali na silnou tradici české moderní pantomimy, pak ale začali pod vlivem Jana Švankmajera kombinovat pohybové divadlo s loutkami a animací, později je ovlivnil i japonský tanec Butó.

V současné době soubor pracuje s propojením multimédií, výtvarným a tanečním divadlem a performance. Mezi jeho projekty patří také site-specific produkce v průmyslových objektech, starých dolech a továrních halách.

Experimenty s jazykem těla

Mezi nejvýraznější inscenace patří S/He Is Nancy Joe (2012), Uter Que (2013), FAiTH (2014) a Lessons of Touch (2015). Společně zkoumají nové možnosti a experimentují s fyzickým jazykem. Poslední dobou zvláště v projektech, které se pohybují na pomezí výtvarného divadla, performance, opery, pantomimy a uměleckých instalací.

Dvoudílná inscenace online

A protože momentálně soubor nemůže kvůli nákazové situaci vystupovat, rozhodl se na server Vimeo nahrát záznamy dvou inscenací, které tvoří svébytný, výtvarně i fyzicky expresivní celek. Pomyslné první dějství je sestaveno z inscenace Smrt Markýze de Sade - On the Dark Road, která tematizuje Smrt a konec lidské cesty. Druhým dílem je titul Dante - Light in the Darkness, která vypráví o cestě peklem i naději na ráj.