V povědomí veřejnosti je v souvislosti s Hradem zapsané především jméno již zmíněného Plečnika. Ano, ten v Praze pracoval na pozvání prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka (podle jeho plánu měl Hrad přestavět na centrum mladé republiky a zpřístupnit jej veřejnosti). Kdo ale na něj navázal?

Architekti po Plečnikovi

Výstava, která je nazvaná Architekti Pražského hradu po Plečnikovi, však poukazuje na tvůrce, kteří na Plečnika navázali. Byli jimi Otto Rothmayer, Pavel Janák a Jaroslav Fragner.

Návštěvníci se s architekty můžou seznámit prostřednictvím fotografií z archivu Hradu umístěných na osmnácti panelech, mnoho zajímavostí se rovněž dočtou i z doprovodných textů historika architektury Zdeňka Lukeše, který na Hradě léta působí.

Rothmayer, Janák a Fragner

Expozice například přibližuje rekonstrukci Tereziánského křídla Starého královského paláce s vyhlídkovými terasami, které na jeho střechách vytvořil Otto Rothmayer. Ten se podepsal také pod adaptaci Klárovy vily na Opyši, jemu náleží i úpravy Svatováclavské vinice. Rothmayer rovněž navrhl radikální úpravy západního křídla Nového paláce Hradu, kde vznikla monumentální schodišťová hala, dnes zvaná Rothmayerův sál.

Zásluhou Pavla Janáka zase vznikla prezidentská rezidence, podílel se také na rekonstrukci letohrádku, Míčovny a Jízdárny. Jaroslav Fragner pak přispěl k nové dlažbě druhého nádvoří, jeho rukopisem jsou také upravené Široké chodby propojující Španělský sál a Rudolfovu galerii.

Modely staveb a mobiliář navržený pro Hrad

Komorní expozice osobností, které měly možnost navázat na éru slavného slovinského architekta, je umístěná v prostorách přímo pod Plečnikovou vyhlídkou. Uvidíte i modely staveb a mobiliář navržený pro Hrad.

„Poprvé od roku 1935 jsou vystaveny soutěžní návrhy na hrobku českých králů, která nakonec vznikla podle návrhu Kamila Roškota,“ uvedl architekt výstavy Petr Malinský.