Výstava je součástí Festivalu české a slovenské tvorby pro děti, který podpořily významné osobnosti české a slovenské kultury – spisovatel Jiří Stránský, herečky Ivana Chýlková, Zuzana Kronerová a režisér Ján Sebechlebský.

Vánoce ve světě s malým Šimonem

Vánoce z celého světa, tak se jmenuje kniha Karoliny Medkové, které je výstava věnována. Víte, jak se slaví Vánoce v Německu, Mexiku nebo Austrálii? Že ne? Originální interaktivní kniha dětem i rodičům představí vánoční tradice na různých místech zeměkoule.

Hrdina z knihy, kluk jménem Šimon, vás provede jinými zeměmi a stačí mu k tomu jen kouzelná skleněná koule s velkým hradem. Když s ní zatřese, nejenže začne sněžit, ale přenese se s ní do kouzelného vánočního času kamkoliv na světě.

O autorkách

Autorka knihy, Karolina Medková, je nejen spisovatelkou knih pro děti a nadšenou knihomolkou, ale také šéfredaktorkou nakladatelství Albatros, které se věnuje právě dětské literatuře.

Knihu ilustrovala Mária Nerádová, slovenská výtvarnice, která studovala grafický design na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a ilustraci u prof. Kállaya na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Už během školy začala pracovat jako ilustrátorka na volné noze, poté i v Asociaci ilustrátorů.

Od roku 2013 se věnuje výhradně ilustracím pro děti. Spolupracovala s mnohými domácími i zahraničními vydavateli, v roce 2010 získala cenu Nejkrásnější knihy Slovenska za Slovensko-český obrázkový slovník.