Jde o vůbec první výstavu Henriho Rousseaua na území České republiky. Expozice představuje bohatou škálu jeho tvorby v dialogu s Pablem Picassem, Fridou Kahlo nebo Josefem Čapkem, jejichž díla s Celníkovým viděním světa úzce souvisí. I oni totiž oplývali fantazií a pracovali s exotickými prvky.

Výstavu nazvanou Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s pařížským Musée d'Orsay.

Řada mýtů

Kolem osobnosti Celníka Rousseaua panovala řada mýtů – o jeho vojenské kariéře, zaměstnání i malířských aktivitách. Nebyl až takový samouk, jak se říká, učil se od akademických malířů.

A dokonce nebyl ani celník, ale výběrčí daní. I cesta do Mexika, kam prý jel s armádou, byla jen historkou. Malíř, jehož obrazy jsou plné lvů a džunglí, nikdy neopustil rodnou Francii.

Nepochopený génius

 „Zpočátku se publikum jeho obrazům vysmívalo. Postupně ho ale začali oceňovat někteří malíři, literáti i sběratelé. Ve svých obrazech předjímal nebo řešil podobné problémy jako Paul Cézanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso či Frida Kahlo. Jako svůj inspirační zdroj ho vyzdvihovala zejména skupina Der Blaue Reiter v čele s Vasilijem Kandinským,“ píše v katalogu k výstavě její kurátorka Národní galerie v Praze Kristýna Brožová.

Tropické pralesy Celníkovy i Toyen

Expozice v paláci Kinských představuje Celníkovy slavné scény z tropického pralesa (Zaklínačka hadů, Boj tygra s buvolem, Džungle s opicemi) a staví je do kontextu s podobnými náměty z tvorby Toyen, Emila Filly anebo Kamila Lhotáka či Jindřicha Štýrského.

Malířův slavný autoportrét Já, portrét-krajina, který koupila v roce 1923 československá vláda za více než 300 tisíc korun (na tehdejší poměry vysokou částku), na výstavě doplňují díla Jiřího Koláře a Giorgia de Chirica. Mimochodem, zmíněný autoportrét je jedním z nejpůjčovanějších děl českých sbírek...

Do Národní galerie v Praze na Staroměstské náměstí se výstava přesunula ze slavného Musée d'Orsay, kde se stala návštěvnickým hitem a patřila k nejúspěšnějším v poslední dekádě.

 

Podívejte se na webové stránky: www.ngprague.cz