Je založena především na výpovědi a konfrontaci grafik, historických fotografií, plánů, současných snímků a kresebných rekonstrukcí. Spojujícím prvkem je motiv koňské podkovy – nejen té z jezdecké sochy sv. Václava, ale připomíná původní název náměstí Koňský trh a konečně podkovy se našly na náměstí v hojném množství při archeologických výzkumech,

Výstava tak připomene, že tudy kdysi vedla cesta na Kutnou Horu, město s mimořádným významem kvůli těžbě stříbra, dobu založení Nového Města pražského, jak náměstí vypadalo za Rudolfa II. a později v první polovině 19. století, kdy - jak stojí v „Popsání královského hlavního města Prahy, pro cizince i domácí“: Výborná a čistá dlažba, široké postranné chodníky z velkých kamenů, v pořadí uprostřed něho stojejí sochy sv. Václava na koni, sv. Jana Nepomuckého, a tři kamenné kašny nemálo k jeho ozdobě přispívají…

Výběr z vedut a fotek s motivem cestování, putování, trasy dopravy, staré tramvaje, budování metra, auta atd. ukazují náměstí jako křižovatku cest, mix grafik a foto z významných událostí – demonstrace, shromáždění, slavnostní i smuteční, roky 1848, 1968, 1989 atd. zase jako svědka významných událostí.

Současnost Václaváku zastupují dokumenty poukazující spíše na problémy – severojižní magistrálu, úpravu dlažeb, pozůstatky slavnější historie, kdy zde byla síť divadel a kin a známé gastronomické podniky.

A jaká by měla být budoucnost Václavského náměstí? Napoví vizualizace a texty z vítězného návrhu arch. Jakuba Ciglera, s nímž je spojována určitá revitalizace náměstí a jakási nová etapa života náměstí.