Šestapadesátiletý autor maleb, kreseb tuší či koláží Luboš Plný několik let pracoval jako elektromechanik u Českých drah. Byl hrobníkem, živil se jako prodavač v antikvariátu, hlídač v galerii, malíř cínových vojáčků anebo jako uklízeč v Domě módy.

Stál o studia na pražské AVU, nakonec na této škole začal působit alespoň jako model a v roce 2000 mu byl rektorem Jiřím Kotalíkem udělen titul „akademický model“, kterým od té doby podepisuje své práce.

Fascinace anatomií

Výtvarníka Plného fascinuje lidské tělo. Jednotlivé vrstvy – kůže, svalstvo, kosti, cévní systém a samotné orgány - jsou na jeho kresbách znázorněny odlišnými barvami a dohromady tvoří hustou filigránskou síť. Každé dílo je opatřeno záznamy o průběhu svého vzniku.

Součástí tvorby Luboše Plného je ale také výroba erotických hraček smontovaných z fragmentů nábytku, instalatérských trubek, kousků dětských hraček, paroží nebo z flakónů na parfémy, které připomínají švankmajerovské objekty.

Art brut

Jeho jméno bývá nejčastěji spojováno se stylem art brut, tedy s uměním v syrové formě, jehož autory jsou samouci či psychicky nemocní pacienti. Luboš Plný se stal jediným českým autorem zastoupeným na mezinárodní expozici Viva Arte Viva! letošního Bienále současného umění v Benátkách.

Výstava v Centru současného umění DOX, která představí průřez jeho tvorbou, je zároveň koncipována s jistou nadsázkou jako hommage životu a dílu tohoto umělce-autodidakta a jeho úspěchu na mezinárodní výtvarné scéně.

Největší dosavadní výstava

Plný má za sebou už výstavy v rámci prezentací stylu art brut a menší výstavy, výstava v DOXu je jeho největší samostatnou prezentací u nás. Pokud vás dílo Luboše Plného oslovuje, vydejte se také na komentované prohlídky s autorem a kurátorem výstavy. Ty se konají 28. ledna a 11. března.