Výstava představuje výběr z té nejzajímavější současné české a světové produkce a různé typologické příklady a postupy.

Sauny dovolují experimenty

I když se sauny jako architektonický produkt neobjevují vždy na předních místech architektonických časopisů, jedná se o zajímavý typ stavby, který se v poslední době stává tématem pro experimentování s typologií a funkčností v rámci architektonických postupů.

V zahraničí sauny dost často vznikají na základě studentských workshopů vedených předními evropskými architekty (například Rintala Eggertsson Architects nebo The Oslo School of Architecture).

Tradice už od středověku

„Saunování má silnou tradici i v České republice. Lázeňství na našem území bychom mohli datovat již od středověku, vždy bylo spojováno s kvalitní architekturou a mnoho předních tvůrců se podílelo na vzniku zajímavých realizací pro sportovní, zdravotní, očistné i relaxační aktivity,“ říká ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta k postavení sauny v českém i mezinárodním kontextu.

Podle něj díky této tradici a mnohým experimentálním projektům inspirovaným zahraničními realizacemi můžeme v Česku navštívit velké množství zajímavých a především nízkorozpočtových staveb. „A možná dokonce můžeme díky studiu H3T, které si vydobylo pevnou pozici po celé Evropě, hovořit o české alternativní cestě,“ dodává Dan Merta.

Jak se saunuje ve Skandinávii, Rusku či v Japonsku?

Výstava Sauna/Architektura požitku nabídne rozdílnou typologii saun z různých koutů světa i různých období, návštěvníci se dozví, kam až sahá tradice saunování ve Skandinávii, Rusku, České republice nebo třeba u Eskymáků, indiánů, či v zemi vycházejícího slunce. Ve výběru nejlepších současných realizací jsou díky realizacím H3T architekti ve velké míře zastoupeny i české příklady.

Záměrem projektu je představit fenomén sauny ze dvou pohledů: jako relaxační proces i jako možnost kvalitní a experimentální architektury. Návštěvníci se seznámí s historií i současností a třeba zde naleznou inspiraci budoucí investoři.

 

Podívejte se na webové stránky: www.gjf.cz