Oslavy 65. výročí konce II. světové války proběhnou v Praze na mnoha místech. Už 5. května se uskuteční první vzpomínkové pietní akty nejen u budovy rozhlasu, na mostě Barikádníků, ale oslavy vítězství budou pokračovat každý den až do 9. května. Vrcholem je pak 8. květen.

Přijďte stavět barikády

Středem oslav vítězství se stane pro Pražany akce Barikáda 2010, kterou pořádá Vojenský historický ústav, radnice Prahy 3 a Klub vojenské historie Gardekorps Praha. Je to jakési pokračování podobných akcí, které se odehrály před pěti lety například u rozhlasu či na Chodově. Akce Barikáda 2010 se odehraje 7. května od 9 do 19 hodin, tedy v den, kdy probíhaly nejkrutější boje v Praze.

Pražačka nebyla vybrána náhodou

Největší rekonstrukce válečných bojů II. světové války na území města se uskuteční na Pražačce, tedy v místě, kde se odehrály nejdramatičtější boje, v místě, kde padli jak bojovníci z barikád, tak zcela neviní  civilisté. Dones oběti připomíná řada pamětních desek na žižkovských domech a také na Gymnáziu Pražačka.

Bitva podle historických pramenů

„Půjde o rekonstrukci bojů Pražského povstání přímo v ulicích metropole, s nasazením více než 150 účastníků i dobové bojové techniky. Chtěli bychom lidem co nejreálněji přiblížit atmosféru posledních bojů nejtragičtějšího konfliktu v dějinách lidstva,“ uvedla starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková. Akce proběhne u školního areálu Pražačka, kde v době Pražského povstání sídlily útočné oddíly NSDAP. Nacisté tehdy do areálu zavlekli zhruba osm desítek rukojmí včetně žen a dětí, z nichž pak řadu popravili na školním dvoře.

Barikáda se staví už od rána

Už od sedmi hodin se bude na Pražačce stavět barikáda, od 13 hodin lze čekat boj o Pražačku a odpoledne se pak uskuteční další rekonstrukce bojů v pražských ulicích. Vše bude možné sledovat i na dvou velkoplošných obrazovkách.

Výstavy k okamžikům, kdy skončila II. světová válka

  • České národní povstání 1945 – Od 5. do 16. května je otevřena na Staroměstské radnici fotografická výstava České národní povstání 1945, připomínající 65. výročí povstání českého obyvatelstva proti nacistické okupaci. Výstavu připravil Vojenský historický ústav ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu a Národním muzeem. Výstava představí na 140 dobových fotografií
  • Konec války v Čechách – Od 6. května je v Armádním muzeu na Žižkově přístupná výstava věnovaná 65. výročí ukončení II. světové války a bojům českých občanů za osvobození své vlasti pod názvem 1945 – Konec války v Čechách. Největší výstavní projekt o konci války v ČR zprostředkuje prožitek obyvatel protektorátu během posledních dnů a týdnů války a v prvních měsících po něm.
  • Od pátečního odpoledne (15 h) bude přístupná výstava s názvem Pětačtyřicátý... konec války v Evropě. Součástí zahájení výstavy je i setkání s občany při příležitosti 65. výročí konce II. světové války.
  • Jazzová sekce – Artfórum  pořádá od 9. května výstavu Společně proti zlu – válečné plakáty. Jde o výstavu, která se koná při příležitosti 65. výročí konce II. světové války. Adresa: Valdštejnská 14, Praha 1.