Historické jádro Prahy o rozloze 866 hektarů bylo roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je plné pozlacených věží a kopulí kostelů a chrámů a snad i proto se mu říká „matička Praha“ nebo „stověžatá Praha“. Na území Prahy se nachází přes 2000 památkově chráněných objektů. Historické jádro zahrnuje unikátní prostředí Pražského hradu a Hradčan, odkud je krásný výhled na další chráněné čtvrti – Malou Stranu včetně Karlova mostu, Staré Město, Josefov (Židovské Město), Nové Město a Vyšehrad.

Pražský hrad je největší na světě

Procházka centrem Prahy je především pohledem do obrovské učebnice historických stavebních slohů. Panoramatu Prahy dominuje Pražský hrad, po celá staletí sídelní místo českých panovníků, které je jedním z nejkrásnějších a největších hradních komplexů na celém světě. Při jeho návštěvě nelze zapomenout na celou řadu památek, od jedinečné gotické katedrály sv. Víta s barokní špičkou kostelní věže přes Královský palác se slavnostním Vladislavským sálem, baziliku sv. Jiří, křivolakou Zlatou uličku, legendami opředenou Daliborku či skvostný letohrádek královny Anny.

Z Malé Strany do Starého Města

V podhradí se nachází malebná Malá Strana plná tajemných zákoutí, pamětihodných hostinců, slovutných kostelů a vznešených paláců, v nichž se i dnes rozhoduje o budoucnosti českých zemí, poněvadž zde sídlí Parlament České republiky. Světoznámou pražskou památkou je rovněž Karlův most, jeden z nejstarších českých mostů, který z Malé Strany směřuje do Starého Města. Jeho 16 oblouků se klene přes řeku Vltavu, která jako páteř probíhá celým městem. Po celém Karlově mostě je rozmístěno 30 soch a sousoší, z nichž nejznámější je ta svatého Jana Nepomuckého.

Na druhém, pravém, břehu Vltavy se nachází Staré Město. Místem setkávání zde po staletí bylo Staroměstské náměstí, jehož dominantou je Staroměstská radnice s unikátním orlojem, na kterém se každou celou hodinu objevuje postupně ve dvou okénkách 12 apoštolů. Atmosféru starého Židovského Města je možné nasát v Josefově, bývalé židovské čtvrti, jejíž vznik se datuje do 13. století a je spojena s celou řadou městských židovských legend.

Město postavené na zelené hoře

Jižním směrem od Starého Města, až za částí Nového Města a hlubokým Nuselským údolím, se nachází Vyšehrad, původní sídlo českých panovníků, které je dnes především místem odpočinku pro všechny Pražany. Ti se ale z ruchu velkoměsta ubírají i do jiných městských parků, například na svahy pod Pražským hradem do Petřínských sadů či do Riegrových a Havlíčkových sadů na Vinohradech, kde se v bývalé královské vinici i nadále podle staré královské tradice vyrábí víno.

Praha má právem pověst jednoho z nejkrásnějších měst k životu v celé Evropě.