28. září 2018 bude slavnostně spuštěn opravený staroměstský orloj a ukončí náročnou rekonstrukci celé věže Staroměstské radnice.
 

Více než rok a půl si vyžádaly práce odborníků mnoha profesí. Od architekta, přes památkáře, stavbaře, dodavatele nejrůznějšího materiálu, včetně speciálních zakázek, až po restaurátory a další. Jim patří dík za to, že věž opět získala historicky věrnější podobu – jakou měla, než byla při požáru radnice 8. května 1945 těžce poničena a poté opravena.

 

A tak některé její části vypadají poněkud jinak, než jsme byli zvyklí donedávna vídat. Například věžní hodiny – s novými pozlacenými ručičkami a číslicemi, které měly dříve bílou barvu. Jiná jsou i okénka apoštolů, staro-nový vzhled získal astroláb a také kalendárium, socha Madony s děťátkem na nároží kaple je věrnou kopií té původní … Věž prošla rekonstrukcí téměř doslova od střechy až po patu. Jak to celé probíhalo, dokumentuje výstava fotografií a historických artefaktů, která bude 28. září otevřena přímo na Staroměstské radnici.

Fotogalerie