Život v tak nádherném městě jako Praha je skvělá zkušenost, kterou bych neměnila za nic na světě. Na druhou stranu to však může být i velmi náročné. Stejně jako ostatní věci v životě i toto město má své kladné i záporné stránky. Člověk se může jednoduše ztratit v jeho bohaté historii, pohádkové nádheře a dlážděných ulicích. Realita však udeří, jakmile musíte jít poprvé k doktorovi, na poštu nebo třeba i do supermarketu. Stejně jako v případě každého člověka žijícího v cizině i mně chvíli trvalo, než jsem se přizpůsobila odlišným společenským zvyklostem. A abych nezapomněla, čeština je opravdu hodně těžká!

Krásy Prahy

Jednou z nejlepších věcí na životě v Praze je naslouchat příběhům, které nám vypráví zdejší architektura. Počátky Prahy sahají do doby před více než tisíci lety, kdy Praha vyrostla z hradu na Vyšehradě do podoby hlavního města České republiky. Miluji ztrácet se v uličkách města. Miluji procházky, při kterých potkávám stoleté památky, jejichž tvorba trvala mnoho let a jejichž umělecká krása i smysl pro detail berou dech. Taková věc vás neomrzí, i když tu žijete mnoho let. Česká kultura je zajímavá stejně jako česká architektura. Návštěva české svatby nebo české chalupy v letních měsících, sbírání hub a výprask pomlázkou o Velikonocích, to vše a mnohé další tu člověk může zažít. A samozřejmě nesmíme zapomenout zmínit české pivo, které je také naprosto skvělé!

Problémy

Ačkoliv život v cizí zemi je plný vzrušení, někdy může být i velmi frustrující. Vzpomínám si, jak mě dostalo, když jsem poprvé musela jít na poštu poslat balík a tam byly různé fronty, nápisy v češtině a nikdo nemluvil anglicky. Něco, co se během života v Americe jevilo jako jednoduchý úkol, se najednou stalo frustrujícím a velmi matoucím zážitkem. Shánění anglicky mluvících doktorů, kadeřníků, zubařů atd. mi teď jde trochu lépe, často jsou však drazí a není moc na výběr. Čím déle tu člověk žije, tím lehčí se vše stává, stejně však bude život zde vždy náročnější než doma.

Celkově je život v zahraničí jako vše ostatní v životě. Člověk sklízí, co zasel. Můžete se tu hodně naučit a město si jednoduše zamilovat, ale aby se vám to podařilo, nejdříve se musíte opravdu snažit a stát se součástí zdejšího života. Naučte se česky tak, abyste uměli více než si jen říci o pivo, a budete překvapeni, jak zdejší lidé ocení vaši snahu a jak se vám otevřou. Zkuste se na jeden den ztratit v uličkách Prahy a sejít mimo turistické trasy. V Praze člověk nikdy neví, co na něj čeká za prvním rohem!