Pořadatelem je pražský Bikrosclub, který má podporu hlavního města Prahy. Jde o největší cyklistický klub v České republice s více než 240 členy, který má zkušenosti s pořádáním Mistrovství ČR.

Klub byl založen už v roce 1987, současná trať je z roku 2011 a odpovídá pravidlům mezinárodních závodů.

Co je bikros?

Bikros je individuální sport, při němž závodí skupina jezdců mezi sebou na speciálně upravených tratích, zhruba 400 metrů dlouhých s řadou skoků. Dráha je většinou vystavěna na poměrně malé ploše a mezi startem a cílem je jen malý výškový rozdíl.

Základem každé bikrosové tratě je startovní pahorek se startovní rampou, která vypustí do závodu vždy osm jezdců, kteří mezi sebou bojují o postup do dalších částí klání.

Čekají na ně mimo jiné dvojskoky, trojskoky, lavice a vyskakovák, u kterého je odrazová hrana položena níže než dopadová. V cílových rovinkách se stávají módou tzv. mnohaskoky - skok složený z několika jednoduchých prvků, které dávají více možností na projetí či skočení.

Proslavil ho E.T.

Bikros vznikl koncem šedesátých let minulého století v Kalifornii. Ohromnou vlnu popularizace mu přinesl film E.T. mimozemšťan, kde se dětští herci prohánějí právě na bikrosových kolech.

Nejdříve se jezdilo na stávajících motokrosových tratích, později na speciálních pro bikrosová kola. Počátkem osmdesátých let se tento sport přenesl z USA i do ostatních končin světa a v roce 1982 se v Holandsku konalo první Mistrovství světa.

Začátkem osmdesátých let se rovněž začal bmx profesionalizovat, a to hlavně v Austrálii a USA. Od roku 2008 je bikros olympijským sportem.

 

Podívejte se na webové stránky: www.bikrosclubrepy.cz