Když jsem do bistra Botanická na talíři zašla poprvé, milá paní za pultem mi nabídla do kávy mandlové mléko a raw dort. „Proč ne? Všechno je jednou poprvé,“ říkala jsem si a neodmítla. Udělala jsem dobře. Dnes si návštěvu trojské botanické zahrady bez posezení u něčeho dobrého v této příjemné kavárničce ani nedovedu představit.

Jednoduchá dřevostavba s terasou

Rostlinné bistro je vlastně součástí nového altánu, který najdete v Ornamentální zahradě. Objekt je začleněn do terénu botanické zahrady tak, aby krásně splynul.

Altán, který zahrada slavnostně otevřela letos na jaře, slouží pro vzdělávací akce, konference, či třeba workshopy. Především v něm ale návštěvníci v létě najdou útočiště při náhlé změně počasí, nebo se sem můžou během své procházky zahradou přijít ohřát právě v těchto chladných měsících.

Ještě jste tu nebyli? Rozhodně byste neměli váhat. Už jen pohled na tuhle jednoduchou dřevostavbu s terasou vám dá tušit, že její návštěva vás nezklame.

Každý týden jiné menu

Hned při příchodu na vás dýchne příjemná atmosféra, kterou podtrhne cokoli, co si objednáte z cenově dostupné nabídky bistra. Ať už to je pouze káva, kterou dostanete v nádherném nazelenalém keramickém hrníčku, či víno z vinice sv. Kláry, nebo něco ze zdravého občerstvení.

Menu se v bistru každý týden mění. Poskládané je ale tak, aby v něm byly z velké části zastoupené rostliny, bylinky i nevšední jedlé květy.

Je libo polévku, pomazánku, či raw dort?

V menu vždy najdete nějakou dobrou domácí polévku – v poslední době bramboračku, pórkovou s bramborem, hustou čočkovku (mě tu nedávno dostala naprosto báječná česnečka), či vydatnou pomazánku (třeba cizrnová s červenou řepou, cizrnovo-kopřivová s dýňovými trojhránky).

Neodolatelné jsou také raw dorty (zažila jsem tu čokoládový s fíky a malinový), v bistru vám nabídnou ale i domácí bábovku ze špaldové mouky, a to buď mramorovou s kakaem (také jsem ochutnala a můžu jen doporučit) nebo světlou se sekanými mandlemi.

Smoothie i na zahřátí

Samozřejmě nejde zapomenout ani na místní smoothie. Tenhle mixovaný nápoj, jehož hlavní složkou je syrové ovoce nebo zelenina, je v poslední době IN. Proto přece nesmí chybět ani v bistru Botanická na talíři.

V létě si tu pochutnáte na osvěžujících ovocných smoothie, teď v zimě vás na těle i duši zahřejí originální teplá smoothie. Třeba poslední novinkou bistra je perníkové, citrusové a čokoládové. Tak směle vejděte, nebudete litovat!