„V rámci Amerického roku připravujeme nové výsadby rostlin z tohoto kontinentu v expozici Severoamerické prérie. Návštěvníci se můžou těšit také na rozkvetlý záhon, který bude letos obohacen o nové druhy letniček, trvalek a o plodiny Nového světa. Jejich prostřednictvím chceme návštěvníkům přiblížit pestrost rostlinné říše,“ představuje novinky Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost.

Ve znamení Ameriky bude většina akcí

Tím „Amerika“ v trojské zahradě nekončí. Zaoceánský kontinent bude pojítkem většiny letošních akcí, které nabídnou mimo jiné ukázky skvostů tamní přírody, či zvyky původních obyvatel.

Mezi ty stěžejní zástupci botanické zahrady řadí Indiánský den, jenž v Troji vypukne 22. července, o pár dnů později - 5. srpna – pak můžete nahlédnout do americké kuchyně v rámci akce nazvané American food day.

Na podzim se do amerického hávu oblékne i výstava dýní a rok trojská zahrada zakončí premiérou amerických pokojovek ve skleníku Fata Morgana.

Další novinky v letošní sezoně

A jaké novinky ještě na návštěvníky čekají? Tak například nové informační centrum, nová expozice Medonosných rostlin a včel, i rozšířené výsadby amerických trvalek.

„Mimo jiné jsme také zrekonstruovali část cestní sítě. Od samoobslužného vstupu ze směru od Bohnic nyní mohou návštěvníci pohodlně sejít zpevněnou cestou až do Ornamentální zahrady. Otevřeme i páteřní komunikaci od severní pokladny na vyhlídku u Severoamerické prérie,“ vypočítává Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Zároveň dodává, že očekávanou událostí jara se stalo otevření nově vybudovaného Altánu v Ornamentální zahradě.

Do Altánu za jídlem i vzděláním

Ve zbrusu novém Altánu, který je začleněn do terénu zahrady tak, aby krásně splynul, se můžou zájemci občerstvit v originálním rostlinném bistru nazvaném Botanická na talíři. Vybrat si tu můžete z nabídky zdravého občerstvení a vína z vinice sv. Kláry.

Prostor poslouží také pro vzdělávací akce, konference, přednášky nebo workshopy. Budova má rovněž zajímavě řešenou střechu, která má plnit také expoziční funkci. V Altánu je otevřeno denně v otevírací době zahrady.

I děti si přijdou na své

Ani na děti se v budování nezapomnělo. Nově v zahradě najdou edukační prvky v expozici Medonosných rostlin a včel, například dřevěnou houpačku nazvanou „Zvaž, kolik medu bys vytvořil, kdybys byl včelou“, naučné panely o včelích tancích, způsobech opylování rostlin a další zajímavosti ze světa včel.

Expozici zkrášlí i maliniště a rozsáhlá sbírka medonosných rostlin.