Trojská zahrada se k oslavám svátku sv. Martina připojí letos už potřinácté. A to navzdory tomu, že z místní produkce se mladých ani Svatomartinských vín nedočkáte. „Na vinici sv. Kláry vzhledem k její malé rozloze tato vína nevyrábíme. Přesto jsme o tuto tradici naše návštěvníky nechtěli ochudit. A tak i tentokrát nabídneme to nejlepší ze sortimentu českých a moravských vinařů,“ řekl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Velmi kvalitní vína

Jaká Svatomartinská vína budou? Podle odborníků, kteří hodnotí jejich kvalitu, prý letošní mimořádně teplý a slunečný ročník nabídne vína velmi kvalitní. A to i díky tomu, že vinaři měli na jeho výrobu téměř o čtyři týdny delší čas.

„Kvalita i vyzrálost sklizených hroznů je letos výborná. Od druhé poloviny sklizně dosahovaly všechny hrozny cukernatosti na úrovni pozdního sběru a vyšší,“ uvedl Martin Půček, výkonný ředitel Svazu vinařů.

Ovocný nádech

Sommeliéři se shodují, že letošní bílá Svatomartinská vína odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané jsou příjemně ovocná, s tóny po broskvích, banánech, s decentní kyselinkou. A oproti minulým ročníkům působí vyzráleji.

Růžová Svatomartinská vína jsou rovněž nádherně ovocná, tentokrát s tóny po třešních a švestkách. Červená vína pak mají intenzivní barvu, jemnou tříslovinu a mladou svěžest.

Pečlivě vybraná vína pro zákazníky

O kvalitě letošních mladých vín se můžete sami přesvědčit na vinici sv. Kláry. „Pro naše zákazníky vína každoročně pečlivě vybíráme. Díky tomu u nás ochutnají opravdu to nejlepší, co letošní ročník nabízí,“ láká na akci trojské zahrady Eliška Muchnová, vedoucí Vinotéky sv. Klára. Zároveň upozorňuje, že tato vína budou ve vinotéce k dispozici pouze do vyprodání.

Neděle 11. 11. bude v zahradě i ve znamení jiných dobrot. Těšit se můžete například na husí speciality, kaldoun či výborné koláčky ze Zámecké pekárny.