V Troji tento zajímavý keř nepřehlédnete. V záplavě zimní zelené je totiž zatím jedním z mála, který ukazuje svou barevnou krásu. Hned tři vilíny najdete v severní části expozice, poblíž Mokřadu.

V zimě žlutý, na podzim červený

Co byste o vilínu měli vědět? Jde o okrasný opadavý keř podobný lísce, který na sklonku zimy zaujme právě žlutými pentlicovými květy. Na podzim se pak zase zbarvují jeho listy, a to dočervena.

Vilín virginský, jehož latinský název zní Hamamelis virginica, původně pochází se Severní Ameriky.

Od poloviny 18. století se pěstuje také v Evropě, kam se dostal zásluhou anglického sběratele rostlin Charlese Mariese. Může vyrůst až do výšky sedmi metrů! Tak velký keř v botanické zahradě ale nehledejte. V Troji zatím dorostly – odhadem – tak do dvou, dvou a půl metru.

Listy vilínu mají vejčitý tvar, plody jsou dřevnaté a chlupaté tobolky. Po dozrání pukají a svá semena dokáží vymrštit až čtyři metry daleko!

Uplatnění v medicíně i kosmetice

Ze zajímavostí stojí za zmínku také to, že vilín virginský je rovněž známá léčivka, která byla používaná k léčení nemocí už odpradávna. Indiáni ji považovali za kouzelnou rostlinu, protože kvete v zimě, kdy celá příroda spí.

Vilín je díky svým prokazatelným silným léčivým účinkům dodnes součástí různých léčiv. Jako rostlinná droga se používá sušená kůra a listy rostliny. Obsahuje organické kyseliny, flavonoidy, silice. A také třísloviny, díky nimž působí svíravě.

V přírodní medicíně se používá například na problémy s křečovými žilami, hemeroidy, či ekzémy. Účinný je také jako kloktadlo při zánětech dásní a dutiny ústní.

Vilín virginský našel uplatnění rovněž v kosmetice. Je například součástí vod po holení, vyhlazujících pleťových tonik a krémů.

Přijďte se i vy seznámit s tímto mimořádným keřem. Až do konce března je navíc venkovní expozice trojské botanické zahrady přístupná zdarma!

1