Na celém světě je až šedesát druhů bříz. Rozšířeny jsou především na severní polokouli, vyskytují se však i v jižní Americe. Jsou skromné na kvalitu půdy a rostou i v půdách kamenitých a chudých.

Poznávací znamení – bílá kůra

Břízu poznáte na první pohled, snad nikdo si ji nemůže splést. Poznávacím znamením je totiž její krásná bílá kůra, která dřív pomáhala i při léčbě nemocí a zlomenin. Už od dávných dob především slovanské národy opěvují její pozitivní účinky na močové ústrojí.

Její léčivé vlastnosti však mají mnohem širší záběr. V každé formě – ať už jako tonikum či čaj – má detoxikační účinky, pomáhá i na dnu, revmatismus, či artritické problémy. Rovněž dokáže příznivě působit na chronická kožní onemocnění.

Březové listy také obsahují protizánětlivé a protibolestivé vlastnosti, proto jsou tolik užitečné při použití na bolavé svaly.

Nejelegantnější strom

Bříza je prostě darem. Ne nadarmo se řadí mezi nejužitečnější a nejelegantnější stromy. A Betula jacquemontii je královnou všech bříz, je totiž ještě bělejší než ostatní druhy.

Roste na střeše světa – v horských lesích Himaláje (proto se jí říká bříza himalájská), kde se vyskytuje na území Indie a východním Afganistanu v polohách 2500 až 4200 m n.m. Jde většinou o vícekmenný strom, jehož výška bývá osm až patnáct metrů.

Korunu má oválnou, vzdušnou až průhlednou. Její kůra se odlupuje ve velkých plátech, proto se používala jako střešní krytina, vyráběly se z ní deštníky, různé nádoby a také se na ni psalo jako na papír. Listy sloužily jako krmivo pro domácí zvířata.

Svítivě bílá i u starých jedinců

Krásnou kůru mají ale i jiné druhy bříz. Třeba bříza papírovitá (Betula papyrifera). Její kůra se dá stáhnout ve velkých souvislých plátech, proto se dřív používala i jako náhrada papíru.

Zajímavá je i bříza černá (Betula nigra), jejíž kůra je zpočátku světlá, s přibývajícím věkem stromu tmavne a v dospělosti ji má šedočernou.

To bříze himalájské svítivá bílá zůstává i v případě starých jedinců. Bělost jejího kmene prostě přitahuje pozornost už z dálky a v každém ročním období. Přijďte do Botanické zahrady hlavního města Prahy se s touto kráskou seznámit!