Představí se v mnoha podobách - živě i na papíře, hýřící barvami a vůněmi, nabídne prohlídky s odborníky, nedělní hudební procházky, kurzy kreslení a malování akademické malířky Lucie Crocro a připojí se i k Muzejní noci, kdy bude vstup zdarma.

Africké fialky a jejich příbuzní

Po veleúspěšné výstavě motýlů zaplní skleník Fata Morgana africké fialky. Jste-li jejich obdivovateli, s návštěvou této akce neváhejte. Naskytne se vám pohled především na přehlídku rodů Saintpaulia a Streptocarpus, což je příslibem toho, že se bude opravdu na co dívat. Vždyť fialky Saintpaulia jsou na vrchní příčce obliby už pěknou řádku let. A to především pro jejich schopnost kvést mnoha různými barvami téměř celý rok.

A víte, že naše babičky této fialce říkaly kapská fialka nebo pavlínka? Její botanický název Saintpaulia květina dostala po německém diplomatovi baronovi von Saint Paul, který ji před sto lety objevil ve východní Africe. Dnes můžete tuto fialku, která původně byla pouze modré, růžové a bílé barvy, obdivovat v mnoha barevných kombinacích jednoduchých i plnokvětých, s pestrými nebo zkadeřenými listy, či růstem vzpřímeným i převislým.

Pražské vinice 2018

Víkend 9. a 10. června bude v Praze patřit vinicím. A tak si můžete v rámci akce nazvané Pražské vinice přijít prohlédnout i tu v Troji, kde se v rámci komentovaných prohlídek dozvíte spoustu zajímavostí o místní produkci.

Určitě si také všimnete, že skrz vinici sv. Kláry vede naučná stezka, která vás prostřednictvím informačních stojanů seznámí mimo jiné s historií světového i českého vinohradnictví a vinařství, také s téměř všemi moštovými odrůdami révy vinné, které jsou povoleny k pěstování a výrobě vína u nás.

A kolik odrůd se vlastně na trojské vinici pěstuje? „Zhruba 120 stolních a moštových odrůd révy vinné. V produkčním vinohradu pak máme 9 moštových odrůd, ze kterých vyrábíme víno, jsou to Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Tramín červený, Sauvignon, Modrý Portugal, Muškát moravský a Neronet,“ vypočítává Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry.  

Červnová prohlídka vinice bude spojena i s prohlídkou vinného sklepa a ochutnávkou dvou vzorků místních vín. Tak nezapomeňte a toto datum si ve svém kalendáři zvýrazněte.

Vonná stezka - Rozárium

23. června bude dnem D pro milovníky vůní a všeho, co s nimi souvisí. U rozária v areálu Sever se totiž slavnostně otevírá druhá zastávka Vonné stezky.

Vonná stezka je nový naučný projekt, na kterém s trojskou zahradou spolupracuje přední česká odbornice na vůně Petra Hlavatá. První zastávku najdete v tropickém skleníku Fata Morgana a je věnovaná parfému Fata Morgana No. 1. Dozvíte se, z jakých složek vůně vznikala a ke všem si dokonce můžete na doprovodném vzdělávacím panelu přivonět.

Rozárium, tak se bude jmenovat zastavení druhé, vám poodhalí tajemství růží...

Grafika ve Výstavním sále

Milovníci umění by si rozhodně neměli nechat ujít výstavu polské výtvarnice Marty Józefiny Bożyk a jejích studentek Magdy Chmielek a Aleksandry Banaś. Díla, která v České republice tyto autorky představí vůbec poprvé, máte možnost vidět od 27. května až do 10. června ve Výstavním sále.

Marta Bożyk tvoří především linoryty, přičemž dává přednost barvám černé, případně šedé. Dominantou jejích kompozic je vizuální hra bílé a černé. A co o své tvorbě říká? Moje umění, které má být projevem svobody, je intuitivní a emocionální. Takže tvořím individuální příběhy s individuální interpretací, kterými bych chtěla divákovi předat pozitivní energii."

 

To ale není zdaleka vše, co vás v červnu v Troji čeká. Program nabízí ještě celou řadu zajímavých akcí.