Zahrada vašima očima. Tak zní název výstavy, kterou si v otevírací době botanické můžete prohlédnout v expozici Stráň. Na podstavcích tu jsou vystaveny velkoformátové vzácné momenty, jejichž autory jsou samotní návštěvníci.

Na jedné fotografii tak třeba můžete vidět zahradu zahalenou do sněhu, další nabízí romantický pohled slunce odrážejícího se na hladině jezírka, či se můžete potěšit detailem barevného motýla, který právě usedl na kapradí.

Kupte si nástěnný kalendář

Fotografie zachycují botanickou zahradu v průběhu celého roku a vznikly v rámci amatérské fotosoutěže, kterou letos trojská botanická zahrada pořádala. „Soutěže se zúčastnilo 102 návštěvníků se zhruba 500 fotografiemi. Vybírali jsme z nejlepší dvacítky,“ shrnuje Lucie Knorrová, marketingová specialistka trojské botanické zahrady.

Pokud se vám snímky líbí, můžete je mít doma! Botanická zahrada z nich totiž nechala udělat nástěnný kalendář na rok 2017. „Zajímavých fotografií bylo ve výběru mnohem víc - zejména makro snímků. Dali jsme však přednost celkům a pohledům do zahrady, aby kalendář lépe reflektoval téma fotosoutěže - Zahrada vašima očima,“ dodává paní Knorrová.

Kalendář si můžete koupit za 110 korun ve skleníku Fata Morgana, či ve vinotéce sv. Kláry.

Nevšední pohled na flóru a faunu

Druhá expozice, kterou můžete vidět ve Výstavním sále, se také týká dění v botanické zahradě. I tyhle snímky, jež vznikaly převážně ve skleníku Fata Morgana, jsou dílem fotografů – amatérů, kteří se účastnili kurzu Fotofata.

„Fotky, které jsme vybrali, nabízí nevšední pohledy na flóru, ale i faunu, která se v botanické zahradě nachází. Návštěvníci uvidí třeba detaily exotických květů, či jedinečné zahradní scenérie,“ říká fotograf Topi Pigula, který kurzy vede.

Dokonalý přístroj? Není důležitý!

Projekt Fotofata probíhá v trojské botanické zahradě každý rok. Jeho cílem je ukázat, že zajímavá fotografie nestojí na dokonalém přístroji a sbírce objektivů. Ale že je v první řadě výsledkem pohotovosti fotografa, okamžitého nápadu, jiného vidění reality a využité příležitosti.

„Autory celé řady skvělých fotografií jsou obyčejní lidé. A přestože jsou vybaveni běžnou technikou, podaří se jim zachytit kouzlo okamžiku a zprostředkovat ho ostatním,“ uzavírá Topi Pigula.