Stopa dinosaura skupiny Anomoepus není zrovna dvakrát výrazná, když se však budete dívat pozorně, narazíte na ni kousek od kaple sv. Kláry. Právě zde otisk na pískovcovém bloku v roce 2010 objevil geolog Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd.

Kde je jedna stopa, mohou být další

Tehdy šlo o unikátní nález. Do té doby byl totiž z území České republiky znám jen jediný otisk dinosauří nohy, který v roce 1998 vědecky popsal dr. Jaroslav Zajíc z Geologického ústavu Akademie věd.

První stopa byla nalezena v pískovcovém bloku, který pocházel z východočeského lomu U devíti křížů. A právě to bylo impulzem pro cílevědomé stopování Radka Mikuláše, původním povoláním ichnolog – specialista na stopy a činnost vyhynulých organismů. Tehdy totiž prohlásil: „Kde je jedna stopa, mohou být další!“

Ve svém volnu systematicky prohledával veřejná místa vydlážděná pískovcovými deskami právě z lomu, ze kterého pochází starší nález. A v Botanické zahradě hl. m. Prahy kápnul na „úrodnou půdu“.

Nový druh

Průzkum otisku ukázal, že pravděpodobně patřil jinému druhu dinosaura, než předchozí objev z devadesátých let dvacátého století. Tudíž si geologové na seznam živých tvorů na našem území v období před 210 miliony let připsali nový dinosauří druh.

Dinosaurus o velikosti krocana

Až budete u tříprsté dvacet a půl centimetru dlouhé a dvacet centimetru široké stopy stát, zkuste si představit, jak byl asi dinosaurus velký. Napovíme vám. Z rozměrů otisku odborníci odhadli, že zvíře vzrůstem odpovídalo většímu krocanovi.

„Ačkoliv se podle stopy dá vzhled a životní strategie živočicha, který ji zanechal, určit jen přibližně, předpokládáme, že šlo o tvora, který měl v pánevní oblasti výšku 90 cm až 1 m. Od špičky tlamy až po konec ocasu mohl měřit asi 2,5 m,“ uvedl Radek Mikuláš.

Originál je umístěn v muzeu

Otisk zadní končetiny dinosaura z období druhohor, kdy se na území východních Čech rozkládala nehostinná poušť, však není originální. Jde o jeho přesný odlitek. Originál byl vyjmut a vystaven v Chlupáčově muzeu historie Země PřF UK.