Astronomické léto oficiálně končí v pátek 22. září. Botanická zahrada hlavního města Prahy se s ním rozloučí tradiční akcí, kterou je Vinobraní sv. Kláry. Milovníci vína se opět mají na co těšit. Zahrada slibuje nejen oblíbený burčák, kterého dle Martina Beránka - kurátora vinice sv. Kláry - bude opravdu dostatek, ale také vína jak z místní vinice, tak i z dalších vinařství z Čech a Moravy. A pozor. Letos také bude poprvé k mání pálenka!

Podzim ve znamení dýní

Podzim v trojské botanické zahradě každoročně bývá ne znamení dýní. Ne jinak tomu bude i letos. Hned 23. září zahradu na měsíc zahalí stovky tykví různých velikostí, tvarů a barev. Půjde už o dvanáctý ročník výstavy plodů z čeledi Cucurbitaceae, na níž můžete obdivovat zhruba čtyřicet druhů dýní, z nichž některé dorůstají nejen do velkých rozměrů, ale i pěkné váhy – výjimkou nejsou ani pětadvacetikilové kousky.

Dýňové hrátky a Halloween

V rámci Dýňového podzimu proběhne několik doprovodných akcí, mezi nimiž nesmí chybět například dýňové hrátky. Ty jsou na programu na víkend 21. – 22. října. Tahle akce je opravdu oblíbená, vydovádí se totiž na ní nejen děti, ale i jejich rodiče či prarodiče, kteří si domů odnáší vlastní výrobky z dýní - záleží jen na zručnosti, fantazii a odvaze tvořit.

Dýně pak trojskou zahradu ovládnou ještě poslední říjnový den, kdy se tu bude konat svátek Halloween. V rámci něj na vás v Troji čeká strašidelná atmosféra, hry pro děti, dlabání dýní a v neposlední řádě pak tradiční večerní průvod.

Svatomartinský přípitek a advent v několika podobách

11. listopadu opět na scénu přijdou vína, tentokrát se budou koštovat ta mladá, v rámci akce nazvané Svatomartinský přípitek. V nabídce opět nebudou chybět Svatomartinská vína bílá, červená a růžová od vybraných českých a moravských vinařů. Loni měla zahrada ke koštování přichystáno přes 500 lahví. Kolik to bude letos?

Konec listopadu pak už pomalu odstartuje vánoční atmosféru – na řadu přijde Advent. A to v podobě adventního tvoření či adventního rozjímání.

Podzim mívá v Botanické zahradě hlavního města Prahy ojedinělé kouzlo. Nenechte si ho ujít!