Bonsaje zaplní Japonskou zahradu už potřinácté. A jak říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy, každoročně jde o jednu z nejoblíbenějších výstav, kterou si nenechají ujít tisíce návštěvníků. „V letošním roce vystavíme stovku rostlin jak z naší sbírky, tak i od předních pěstitelů z Čech, Moravy a Slovenska,“ doplňuje Bohumil Černý.

Miniaturní strom v misce

Slovo bonsaj pochází z japonštiny a ve volném překladu znamená miniaturní strom v misce. Samotný název jako takový se pak skládá ze dvou výrazů – bon (strom) a sai (nádoba, miska). Pěstování bonsají se k nám rozšířilo z Dálného východu, kde má tradici více než 1000 let. Vzniklo v Číně a v Japonsku bylo dopracováno do dnešní dokonalosti.

Bonsaje jsou živým obrazem skutečné přírody a pečlivě tvarované drobné stromy dokonale sladěné s ozdobnou miskou vzbuzují obdiv i úžas. Hlavní kouzlo bonsají spočívá v tom, že ačkoli většinou nepřesahují výšky několika málo desítek centimetrů, mají všechny vlastnosti volně rostoucích a starých stromů v přírodě. Přitom dosahují věku několika desítek let, ve vzácnějších případech i několika set let.

Exponáty s úctyhodnou délkou života

Na letošní výstavě v Japonské zahradě, která proběhne pod čestnou záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice a ve spolupráci s Česko-japonskou společností, bude k vidění i několik exponátů pyšnících se úctyhodnou délkou života.

„Mezi nejstarší vystavené rostliny se řadí bonsaje pana Valucha z Bonsai musea Isabelia ve Starém Městě u Uherského Hradiště i stromy ze sbírek botanické zahrady, převážně získané v Číně, z nichž některé jsou staré i přes 100 let,“ říká Miroslav Horský, kurátor sbírky bonsají Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Mezi návštěvníky nejvíce obdivované bonsaje patří ty, jež v době výstavy zdobí květy. „Z takových stojí za zmínku Bougainvillea glabra, která získala první cenu na celostátní výstavě České bonsajové asociace v Plzni v roce 2011,“ dodává Horský.

Umění meče, japonské divadlo i recitace

Výstavu bonsají doplní i zajímavý doprovodný program, který potěší jak malé, tak velké návštěvníky. Můžete se například nechat okouzlit uměním meče, pobavit japonským divadlem nebo povznést recitací poezie haiku. Chybět nebude čajový obřad, skládání origami, ani speciality japonské kuchyně.

Po celou dobu trvání výstavy bude možné si na místě bonsaje rovněž zakoupit, stejně tak misky i odbornou literaturu. Pro zájemce pak budou k dispozici i pánové Herynek a Valuch, kteří poskytnou odborné poradenství.

Potěšte se krásnými bonsajemi a užijte si dva víkendy plné japonské kultury!