Milovníci afrických fialek si během soboty v chodbě zásobních skleníků pod administrativní budovou určitě přijdou na své. Nejenže si můžou svou sbírku obohatit o nové druhy, jistě se také o těchto pokojových květinách dozví leccos nového. Odborníci zájemcům totiž představí nové barvy a tvary květů fialek.

Objevena v roce 1892

Že fialku ještě neznáte? Tak pozorně čtěte. Africká fialka, nebo-li sainpaulia, je velmi nenáročná a rozšířená pokojová rostlina. Její původní druhy pocházejí z Tanzanie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire.

Ve velkém se fialky začaly pěstovat ve 20. století, když se dostaly do USA. Dodnes bylo vyšlechtěno zhruba 20 000 odrůd, rovněž po celém světě existuje mnoho fanklubů fialek a společností amatérských pěstitelů, jejichž domácnosti zdobí stovky krásných kultivarů.

Různé barevné odstíny

Rostlina dorůstá do výšky 10 – 15 centimetrů. A pokud budete chtít, můžete si z fialek pořídit hned různobarevnou sbírku.

Bývají jednobarevné, dvoubarevné, květy můžou mít odstíny od bílé přes různé tóny růžové, fialové, modré, purpurové, existují i květy světle zelené. Prostě každý si může vybrat podle svého vkusu.

Jak ji pěstovat?

Přestože se květině díky její nenáročnosti daří u většiny pěstitelů, je potřeba pro její správně pěstování dodržovat pár zásad. Jakých? Dobře se rostlině daří při pokojové teplotě kolem dvaceti stupňů. V létě nemá ráda přímé slunce. Vyžaduje také pravidelnou zálivku – nejlépe přiměřeně teplou měkkou vodou a do misky. Substrát by měl být stále vlhký, ve spodní misce však voda nesmí zůstat dlouho.

Africkým fialkám dopřejte mírně kyselý a dobře propustný substrát s dostatkem rašeliny a pravidelně je přesazujte.