V době svého kvetení, což je právě nyní, je vistárie prostě neskutečná. A kdo tuhle elegantní „dámu“ zná, vůbec nepochybuje, že patří k nejkrásnějším popínavým dřevinám. V Botanické zahradě hlavního města Prahy se můžete vistárií nechat obklopit jednak v Japonské zahradě, a jednak před rostlinným bistrem v Ornamentální zahradě.

Nejrozšířenější jsou dva druhy

Pojďme se s ní blíže seznámit. Vistárie je listnatá, popínavá dřevina, jejíž původní domovinou jsou Asie a Amerika. Do Evropy se dostala okolo roku 1816, u nás se začala pěstovat až téměř o sto let později.

Ačkoli existuje zhruba deset druhů této popínavky, nejrozšířenější jsou dva základní – Wisteria sinensis (vistárie čínská) a Wisteria floribunda (pocházející z Japonska). Zatímco vistárie čínská obtáčí oporu zleva, Wisteria floribunda vede své dlouhé výhony ve směru hodinových ručiček. A takto obě dorůstají do výšky až dvaceti metru.

Vodopády květů

V Botanické zahradě hlavního města Prahy zatím takové výšky vistárie nedosáhly, i tak se pod nimi schováte. A v tichosti můžete obdivovat jejich půvab: něžné motýlkovité květy uspořádané do převislých hroznovitých květenství vytvářejí doslova celé vodopády.

V Troji objevíte dva odstíny květů – bílou a fialkovou, můžou být ale i purprurové, namodralé, či růžové. Zajímavostí je, že vistárie nikdy nekvetou žlutě.

Inspirací pro mnohé umělce

U vistárie určitě chvilku setrvejte. Posaďte se na lavičku, nechte čechrat své čichové buňky a zaposlouchejte se do bzučení medonosných včel, které svou vůní vistárie lákají.

Třeba to tak dělali i mnozí umělci, kterým byla tahle dřevina inspirací k vytvoření svých děl. Známý je například obraz Růže a vistárie na domě od francouzského malíře Henriho Le Sidanera (1862 – 1939).

Monet ji vysadil vlastníma rukama

Ještě známější a slavnější je pak dílo nazvané jednoduše Vistárie od otce impresionismu - Clauda Moneta, který si dokonce touhle popínavkou zkrášlil svou rozlehlou zahradu v Giverny. Vistárii, stejně jako ostatní květiny, jež slavný malíř miloval, zasadil vlastníma rukama u japonského můstku.

Do této zahrady Monet věnoval všechny své peníze. Ta se mu naopak stala po dobu více než dvaceti let uměleckou inspirací. Jeho obrazy leknínů a jezírka s můstkem porostlým vistárií patří k nejproslulejším obrazům francouzského impresionismu.

Do vistárie je prostě snadné se zamilovat!