Střemchy jsou stromy a keře evropského původu. Rostou téměř v celé Evropě, v části Asie a v západní polovině Sibiře. V Česku se vyskytují také hojně, a to na celém území - od nížin až po horská pásma.

Na březích vodních toků i v parcích

Střemcha je poměrně dekorativní strom či keř. V keřové formě dorůstá 3-5 metrů, ve stromové pak 12 metrů.

Často se vysazuje na březích vodních toků – pro jejich zpevnění, své místo také nachází v parcích. Není se co divit, protože na přelomu dubna a května ji zdobí množství drobných, voňavých, čistě bílých květů, uspořádaných v krátkých, štíhlých hroznech. A pro oko jsou jako magnet, prostě neodolatelné.

Na jaře láká včely, na podzim ptáky

Střemcha je v době květu významnou medonosnou dřevinou, tudíž svými květy láká k návštěvě včely. Na podzim a v zimě zase její drobné černé plody slouží jako potrava ptactvu. I proto se jí občas říká Bird Cherry - ptačí třešeň.

Z plodů se dá také vyrábět destilát nebo víno, které je v severní Evropě velmi oblíbené. V některých zemích se dokonce drobné plody zavařují, či se z nich vyrábějí marmelády.

Magická dřevina

Za zmínku také stojí to, že střemcha dřív bývala považována za magickou. Z jejího dřeva se vyráběla držadla pluhu, věřilo se, že pak bude orba úspěšná. Nebo byly proutky střemchy umisťovány do stavení, aby se zabránilo vstoupit do obydlí zlým duchům.

Také se zmiňují její léčivé účinky. Tak třeba kůra střemchy se užívala jako močopudný a potopudný prostředek. Pozor ale, zároveň jde o jedovatou dřevinu, kůra a semena totiž obsahují kyanovodík. Proto se střemchy někdy využívalo k odpuzování hmyzu.