Výstava orchidejí patří k našim stěžejním akcím, kterou připravuje tým zaměstnanců ve spolupráci s externisty po dobu několika měsíců,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy s tím, že ji každoročně navštíví tisíce zájemců.

Letos však mimořádná situace udělala zahradě čáru přes rozpočet… Orchideje sice na několik dnů zkrášlily Fata Morganu, obdivovat je však v reálu mohli jen zaměstnanci zahrady. Ti si ale řekli, že by byla škoda tu krásu návštěvníkům nezprostředkovat alespoň virtuálně. A tak z aktuálního ročníku výstavy vznikla videa, která si můžete na facebookovém profilu zahrady prohlédnout z pohodlí domova.

Ekvádorské krásky

Letošní přehlídka orchidejí byla už čtrnáctná v řadě. Skleník stejně jako v předchozích letech opět zaplavily jak vzásné přírodní druhy, tak pestrá škála vyšlechtěných kultivarů.

Přední česká floristka Klára Franc Vavříková, která se postarala o originální aranžmá, výstavu stylizovala do atmosféry přírodní krásy jihoamerického Ekvádoru. Právě tenhle rovníkový stát sousedící s Kolumbií a Peru je domovem velkého bohatství rozmanitých orchidejí.

Co ještě o orchidejích nevíte?

Když budete videa sledovat pozorně, leccos se i dočtete. Kamera totiž zachytila i informační panely, jež vám například přiblíží nejznámější orchideje Ameriky, či se dozvíte, zda může být květenství orchidejí delší než hroznýš, nebo jaké orchideji se říká „vousatý“ střevičník.

Seznámíte se mimo jiné i s druhem, který roste vysoko v Andách a jeho zvláštností je nejkratší a nejpodivnější jméno – Aa. A co myslíte, umí se orchideje tvářit nenápadně? Odpověď na tuhle otázku také dostanete z jednoho ze dvou patnáctiminutových videí provázejících výstavou.

Zajímavostí z říše těchto ekvádorských botanických druhů a hlavně půvab samotných rostlin on-line přenosy nabídnou dostatek. Stačí se jen pohodlně usadit a nechat se unášet…