Nejvíce rozkvetlých dřevin najdete v Japonské zahradě, která je pro 1. květen  jako stvořená. Se svým partnerem či partnerkou si můžete pro prvomájový polibek vybrat mezi mnoha druhy...  Jak je libo.

Kombinace jahodových a malinových tónů

A pokud budete chtít v romantice pokračovat, určitě zavítejte do místní vinotéky a poseďte u lahvinky růžového vína. V nabídce jich má vinotéka několik.

Například můžete zkusit růžové cuvée Rulandské modré a Modrý Portugal. „Toto víno v sobě kombinuje jahodové a malinové tóny Modrého Portugalu a výraznější aromatiku červeného grepu Rulandského modrého,“ říká Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Klára, podle které se tohle růžové hodí k vepřové panence s brusinkami, nebo k pečené štice na másle.

Lehká a svěží

Co je pro růžová vína charakteristické? Jsou lehká a svěží. Na jejich výrobu se používají hrozny modrých odrůd, například Frankovka, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, či Cabernet Sauvignon.

Jak růžové vzniká? Vinaři nejprve vyrobí rmut, který se ale, na rozdíl od bílého vína, hned nelisuje. Nechává se 4 – 6 hodin naležet, aby se ze slupek hroznů uvolnilo trochu červeného barviva. Dále se rmut vylisuje, vzniklý mošt se odkalí, nechá zkvasit. Poté vinaři zvyšují kvalitu vína například filtrací nebo čiřením a na úplný závěr nechají víno dozrát.

Růžové víno se nehodí k archivaci. Odšpuntovává se mladé, dokud si uchovává svou svěží ovocnou chuť a vůni. Obvykle je dobré ho vypít do jednoho až dvou let od sklizně.

Ideální nápoj na teplé večery

V dnešní době se růžové víno těší stále větší oblibě. Patří k piknikům, či oblíbeným grilovačkám, v neposlední řadě je také ideálním nápojem pro teplé jarní a letní romantické večery. Tudíž i pro 1. květen – oslavu lásky!