Že venku zrovna nic nekvete? Nevadí. Trojská botanická zahrada má totiž stále co nabídnout. Takže její návštěva se určitě vyplatí. Posuďte sami.

Americké pokojovky

Ještě pár dnů bude ve skleníku Fata Morgana k vidění výstava nazvaná Americké pokojovky. Expozice vám objasní, které květiny, jež běžně vídáme na okenních parapetech mnoha domácností, pocházejí z amerického kontinentu.

Z USA se k nám dostaly například bromélie, kaktusy, begónie, pepřince, ale i voděnky, pilee či čtyřnitníky, které mnohdy vydrží žít i v pouhé sklenici vody. Tropy Ameriky jsou prostě druhově nejbohatší oblastí světa!

Pokud v Botanické zahradě hlavního města Prahy výstavu, která se koná do 7. ledna, stihnete, všechny je v tropickém skleníku najdete.

Startuje další ročník přednáškového cyklu

11. ledna v trojské zahradě startuje další ročník oblíbeného přednáškového cyklu. Až do 22. března se můžete každý čtvrtek od půl šesté večer dozvědět od zasvěcených odborníků spoustu zajímavostí nejen o květinách, ale také o ptačí říši, či klášterních zahradách.

Hned na první přednášce tohoto roku – 11. ledna - vám třeba Jaromír Tlustý povypráví o tom, jak v Praze vypadaly botanické zahrady v 19. století. Věděli jste například, že přímo na vltavském břehu - v okolí dnešního smíchovského předmostí Jiráskova mostu – kdysi byla snad nejbohatší botanická zahrada ve střední Evropě? V 19. století se tam totiž na výměře okolo 3,5 hektaru v devíti malých sklenících pěstovalo 12 tisíc druhů a odrůd domácích i cizokrajných rostlin...

Džungle, která nespí

Stejně jako v předchozích letech se i letos můžete do trojské botanické zahrady v zimě vypravit také navečer. A to přímo do tropického skleníku Fata Morgana, kde od 12. ledna až do 24. března zažijete džungli, která nespí.

Společně s průvodcem projdete celý tropický deštný skleník a poznáte to, co se vám přes den nepoštěstí. V noci totiž určité druhy rostlin intenzivněji voní a z úkrytů vylézají někteří živočichové.

„V noci můžeme džungli vnímat i jinými smysly než zrakem. Výjimečné jsou například autentické zvuky žab, které návštěvníci nemohou přes den slyšet,“ uvedla za trojskou zahradu Klára Hrdá, referentka pro vnější vztahy a média.

Pokud se pro tento nevšední zážitek rozhodnete, čas a datum prohlídky si včas zarezervujte na stránkách zahrady.

Barevné klenoty naší ptačí říše

Koncem ledna zahrada návštěvníkům nabídne výstavu nazvanou Barevné klenoty naší ptačí říše. Jde už o 10. akci s ornitologickou tematikou. Tentokrát se návštěvníci ve Výstavním sále zahrady můžou seznámit s těmi nejbarevnějšími zástupci naší ptačí říše.

Tak například stehlík obecný  - opeřenec o něco menší než vrabec - je jedním z našich nejbarevnějších pěvců. Hřbet, boky a prsa má hnědé, břicho bílé, křídla žluto-černá, ocas černý s bílou skvrnou. A na hlavě má kresbu tvořenou bílou, černou a rudě červenou barvou.

A věděli jste, že holubi nemusí být jen těmi šedými ptáky, které znáte z našich měst? Mnoho druhů holubů má totiž barvy, které by jim záviděl i páv! Narazíte na ně spíš v asijských zemích, některé však můžete vidět i v našich zoologických zahradách.

Výstava v Botanické zahradě hl. m. Prahy bude doplněna o výukový program pro MŠ a 1. stupeň ZŠ, v Ornamentální zahradě můžete ještě navíc vidět ukázky způsobů krmení ptáků a ptačí budky.