„Bez oslav vinobraní si už nelze program botanické zahrady představit. Vinice sv. Kláry navíc nabízí jedinečný panoramatický výhled na hlavní město, vytvářející ve spojení s kvalitním vínem neopakovatelnou atmosféru, kterou si každoročně nenechají ujít stovky návštěvníků,“ zve na již tradiční akci Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Šampioni z místní vinice

Stejně jako v předchozích letech tak i letos Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. A ti, co se akce účastní pravidelně, už vědí, že je na co se těšit. Protože vína z vinice sv. Kláry pravidelně získávají ocenění na soutěžích nejen v České republice, ale i v zahraničí. Dokládají tak, že i v Praze je možné produkovat vína vysoké kvality.

Návštěvníci vinobraní by si neměli nechat ujít zejména místní šampiony, a to Rulandské modré rosé 2016, vítěze kategorie růžová vína a klarety v Národní soutěži vín pro vinařskou oblast Čechy 2017, a Rulandské modré – výběr z hroznů 2012, vítěze kategorie červených suchých a polosuchých vín na soutěži Král vín 2016.

Burčáku bude dost

Na své si samozřejmě přijdou i milovníci tradičního burčáku, kterého se podle kurátora vinice sv. Kláry v loňském roce během vinobraní prodalo 1 200 litrů. „I letos ho bude dostatek. Nabídka bude tradiční, tedy jak bílý, tak červený burčák z odrůd Müller Thürgau, Chrupka bílá a Modrý Portugal,“ dodal Martin Beránek.

Ochutnejte také místní pálenku

Kromě vína a burčáku můžete v letošním roce ochutnat také novinku v podobě limitované edice tří odrůdových matolinových pálenek ze tří aromatických odrůd sklizených na vinici sv. Kláry.

„Matoliny jsou výlisky získané při zpracování hroznů. Ty jsme následně zpětně hydratovali zbytkem vinného moštu a vzniklou směs zakvasili, vylisovali a vypálili. Používáme postup v podstatě odpovídající technologii výroby italské grappy. My ale tento název nesmíme používat, jelikož se jedná o chráněné označení původu,“ říká Martin Beránek.

„Pro toto zpracování jsme vybrali ty nejvyzrálejší a nejaromatičtější odrůdy. Naším záměrem bylo vyzkoušet, jak se jednotlivé pálenky budou ve výsledku lišit svou vůní i chutí. To ostatně mohou návštěvníci posoudit nejen během vinobraní,“ doplnil Martin Beránek s tím, že v průměru bylo vyrobeno 130 lahví v každé ze tří odrůd: Rulandské šedé, Tramín červený a Muškát moravský.