Hlavní zahradník trojské botanické zahrady se na přednášce podělí se svými zážitky z měsíční expedice za krásami divoké americké přírody, během níž procestoval státy California, Oregon, Idaho, Wyoming, Nevada, Montana, Utah, Colorado. Mimo jiné představí návštěvníkům akce i mnohá NEJ...

Nejvyšší...

I my přinášíme čtyři NEJ. Věděli jste třeba, že nejvyšší strom na světě je sekvoje vždyzelená? Tenhle jehličnan, který dnes volně v přírodě roste pouze v amerických horských oblastech Sierry Nevady a Kalifornie, dosahuje výšky až 150 metrů!

V našich podmínkách se sekvoje vždyzelené pěstují v několika botanických parcích a jejich výška býdá pouze do padesáti metrů. V Troji můžete narazit na sekvojovec obecný, který rozhodně v zahradě nepřehlédnete. Trůní si to totiž primo uprostřed Ornamentální zahrady.

Nejširší...

V centru mexického města Santa María del Tule roste nejširší strom na světě - cypřiš Arbol del Tule. Podle legendy ho tu zasadil tamější kněz boha Ehecatla, aztéckého boha větru.

Průměr kmenu má 14,05 metru a obvod kmenu měří dvaačtyřicet metru. El Árbol del Tule je jeden z  mála stromů, které dlouhodobě přežívají v blízkosti člověka, a to již 1 400 let. Kdysi se spekulovalo, že se kmen cypřiše skládá z několika různých stromů, výsledky zkoumání vzorků DNA však potvrdily, že se jedná pouze o strom jeden.

Nejnebezpečnější...

Víte, který strom je nazýván „strom smrti“? V Guinessově knize rekordů je coby nejnebezpečnější strom světa zapsaná mancinella obecná. Podle odborníků z Florida Institute of Food and Agricultural Sciences jsou všechny její části extrémně jedovaté. Tak například se uvádí, že pokud se pod tento strom schováte před deštěm, bude to mít pro vás fatální následky. Kapky s jeho mízou totiž popálí pokožku, způsobí záněty a bolestivé puchýře.

Ještě horší však jsou malé kulaté plody mancinelly. Jejich požití způsobí silné zvracení a průjmy. „Dehydratace organismu pak dosáhne bodu, od kterého už není návratu,“ uvedla Ella Davies pro BBC.

Mancinelly jsou kvůli své nebezpečnosti v některých oblastech svého výskytu (roste v tropické Americe, zvláště v Guayanách, na Panamské šíji a na ostrovech Antillských, a to nejraději na samém mořském pobřeží) označovány výstražnými červenými kříži, kruhy či cedulemi. Záludnost dřeviny dokonce vedla i k jejímu mýcení - především na Floridě. Takže dříve poměrně rozšířený strom už téměř vymizel. Přesto opatrnosti není nikdy dost.

Nejstarší...

19 550 let stojí na svém místě nenápadný smrk ztepilý. Díky svému stáří, které bylo určeno uhlíkovou metodou, si vysloužil titul nejstarší strom světa.

Najdete ho ve Švédsku, kde ho v roce 2004 náhodou objevil profesor geografie na Umeå University Leif Kullman. Jehličnan, ze kterého vítr a nízké teploty už udělaly bonsaj, pojmenoval po svém psu Old Tjikko.

Stáří stromu bylo určeno uhlíkovou metodou a podle vědců je za tak úctyhodný věk zodpovědný rozsáhlý kořenový systém, který dává smrku schopnost neustále regenerovat. V momentě, kdy starý kmen odumře, nahradí jej nový, který vyroste ze stejných kořenů…

Největší šiška...

A která NEJ na své přednášce v trojské botanické zahradě zmíní Eduard Chvosta? Tak kromě nejvyšších stromů světa představí třeba největší šišky světa, nejstarší národní park světa a mnohá další. Nechte se překvapit ...