Pro toho, kdo snad v trojské botanické zahradě ještě nikdy nebyl, nutno říct: Je čas to napravit! Že je venku trochu zima? To přece vůbec nevadí! V zahradě, jejíž venkovní expozice se rozkládá na ploše téměř 25 hektarů, načerpáte spoustu energie a ještě se k tomu leccos dozvíte nejen o stromech, keřích, či květinách.

Mokřad plný masožrevek

Pokud svou procházku zahájíte v jižní části areálu sever, určitě ji nasměrujte k Mokřadu, který je jedním z mála míst v Troji, kde můžou na jaře klást žáby svá vajíčka. Tuhle expozici botanické zahrady tvoří jezírko a zahradní rašeliniště. Rostou zde třeba zelené mechy – rašeliníky a ploníky - a vzácné rostliny.

Asi k nejzajímavějším patří ty masožravé, kterých tu je hned několik druhů. Nejodolnější vůči mrazům je špirlice Sarracenia purpurea. Zahrada v rašeliništi také několik let zimuje mucholapku podivnou - Dionaea muscipula, která jako jediná suchozemská masožravka loví drobné živočichy prudkým pohybem pasti.

Uvolněte mysl v Japonské zahradě

Pokračovat pak můžete buď k Arboretu, dál k Lesním biotopům východní Asie a na Stráň, nebo po druhé straně třeba přes Severoamerickou prérii, biotopy Severní Ameriky.

Co si však rozhodně nenechte ujít, je Japonská zahrada, jejíž návštěva bude balzámem pro vaši duši. Už od dob dávno minulých totiž mají japonské zahrady plnit úlohu pozastavení, uklidnění, uvolnění myšlenek. A ne jinak je tomu v Troji, kde byla zpřístupněna v roce 1997. Hned za vstupní bránou na vás dýchne úplně jiný svět. Stačí jen přivřít oči a nechat se unášet svými myšlenkami.

Dominují tu tři základní prvky: kámen, voda a rostliny. V horní části této Japonské zahrady nepřehlédněte borovici Thunbergova, kterou zde v rámci projektu Kořeny osobností zasadila bývalá ministryně zahraničí Spojených států amerických Madeleine Albrightová. O kousek níž má pak „svůj strom“  - Třešeň pilovitou - i Václav Havel.

Od kaple sv. Kláry Praha jako na dlani

Za zastavení také stojí barokní památkově chráněná kaple svaté Kláry, která se nachází na vrcholu vinice nad Trojským zámkem. Od téhle drobné sakrální stavby, pocházející pravděpodobně z roku 1695, kdy ji postavil hrabě Václav ze Šternberka, budete mít Prahu jako na dlani. Je totiž situovaná vysoko nad naším hlavním městem, tudíž nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na metropoli.

Kaple je zasvěcena svaté Kláře, patronce a jmenovkyni Václavovy manželky Kláry Bernardiny. Otevřena je od 1. září do konce června každou neděli, kdy se od 11:00 do 12:00 hodin konají mše svaté. Podívat se do ní můžete ale i během některých akcí pořádaných trojskou botanickou zahradou, například 10. prosince od 13:00 – 16:00 hodin v rámci Adventního rozjímání.

Po naučné vinařské stezce

Od kapličky si pak můžete projít naučnou stezku, která vede skrz vinici sv. Kláry. Prostřednictvím informačních stojanů vás například seznámí s historií světového i českého vinohradnictví a vinařství, také s téměř všemi moštovými odrůdami révy vinné, které jsou povoleny k pěstování a výrobě vína u nás.

Dozvíte se i leccos o zpracování hroznů a jejich přeměně ve víno, panely informují také o výrobě tichých, či šumivých vín, jejich rozdělení a vhodnosti pro skladování. No a pro vinaře na naučné stezce nechybí ani zmínka o zásadách správné degustace a hodnocení vína.

Procházku pak můžete zakončit ochutnávkou dobrého vína ve vinotéce v památkově chráněném viničním domku. Otevřeno je tu denně a vybrat si můžete ze sedmi druhů z vlastní produkce a z devíti druhů Svatomartinských vín.

Pokud zvolíte stejnou trasu, kterou jsme spolu s fotografkou prošly tento víkend, určitě nebudete litovat. Podívejte se na naši fotogalerii, jak vypadá podzim v Botanické zahradě hlavního města Prahy.