O co jde? O téměř detektivní práci nejen pro vaše děti. Na pokladně botanické zahrady si stačí za pětatřicet korun koupit kreslenou mapku s archem samolepek a vyrazit. Úkolem je při procházení zahrady nalézt 14 rostlin a samolepky s jejich obrázky nalepit na správné místo na mapě.

Zábava po celou prohlídku

„Tahle hra u nás probíhá letos prvním rokem. A musím říct, že je velmi žádaná, děti velmi baví,“ pochvaluje si Lenka Prokopová z útvaru marketingu a PR trojské botanické zahrady.

Nápad na hru vznikl už předloni. „Chtěli jsme zahradu více zatraktivnit i pro dětské návštěvníky,“ podotýká paní Prokopová. V trojské botanické děti vyžití najdou na hřišti v lese, kde je velkým lákadlem obří xylofon, hlásná trouba, šiškoviště, či lesní piškvorky. Nebo se můžou zhoupnout na houpacích sítích umístěných na stráni nad Ornamentální zahradou. Podle Lenky Prokopové však chtěla zahrada svým nejmenším návštěvníkům nabídnout zábavu po celou prohlídku. A tak je tu hra Hledej 14 NEJ.

Nejvyšší strom? Ten se nedá přehlédnout

Když půjdete podle zakoupené mapky a budete se pozorně kolem sebe dívat, zastávky, kterých se hra týká, nemůžete minout. Jednak na ně upozorní stojan s informačním letákem, pokud ho náhodou děti neobjeví, nápovědy na zadní straně mapy je určitě k danému místu dovedou.

Tak například jedním z úkolů je v zahradě najít, kde roste sekvojovec. Že někomu z vás název nic neříká? Nevadí. Z nápovědy se dozvíte:  „Mě určitě nepřehlédnete. Jsem totiž nejvyšší strom široko daleko. Až budete stát v Ornamentální zahradě, stačí se rozhlédnout ...“

Mimochodem, velkolepý sekvojovec obecný je nejmohutnější strom na Zemi, který může vyrůst do výšky 100 metrů! Pochází ze Severní Ameriky a dožívá se až 3000 let.

A jaké zajímavosti se vaše ratolesti ještě o tomto stromu v botanické dozví? „Lidé do mě vysekávali tunely, aby mě nemuseli pokácet. Dokonce skrze mě projížděla auta, takový jsem gigant! Sáhněte si také na mou měkkou kůru, cítíte, jak je jemná na dotek? Navíc mě chrání před požárem...,“ dočtou se z informační tabulky.

Najděte vistárii, masožravou špirlici či bambus

Další zastávky jsou pro hru vybrané tak, aby byly rozmístěné po celém obvodu botanické zahrady. Děti tak mají třeba v Japonské zahradě objevit vistárii čínskou, s níž se ve hře pojí hádanka: Když se vinu, mám ohromnou sílu, podobně jako had, který vás obemkne a postupně utahuje. Víte, jak se těmto hadům říká?

Na druhém konci zahrady zase budete hledat masožravou špirlici, která svou kořist loví pomocí speciálních lapacích orgánů – láčků. Kdo by chtěl mít podobnou rostlinu třeba doma na svém okně, klidně si ji může v botanické zakoupit.

U jižního vchodu vás pak mapka zavede k bambusu, o kterém se děti dozví, že na světě je jen málo rostlin, které jsou tak užitečné jako právě on. Bambusové výhonky se totiž přidávají do jídel, čínské pandy zase jedí listy bambusu, staví se z něj domy, mosty, rovněž se z něj dělá nábytek či jízdní kola.

Víc prozrazovat nebudeme. Zajděte i vy do trojské botanické zahrady, určitě se u této hry nudit nebudete.