Bonsaje se do Japonské zahrady v tomto období vrací pravidelně. Letošní ročník, jehož podtitul zní Bonsaje napříč střední Evropou, je už čtrnáctý. A opět je co obdivovat. Dokonalost a ladnost tvarů miniaturních stromků se prostě neomrzí.

Bonsaje v Troji od roku 1974

Kde se u nás bonsaje vlastně vzaly? Útržkovité zmínky o nich se k nám dostávaly prostřednictvím cestovatelů a návštěvníků světových zahradnických výstav v Paříži a Londýně od roku 1878, vlastní pěstování bonsají se však v České republice datuje až od padesátých, šedesátých let minulého století. Tenkrát pěstitelé miniatury tvořili každý po svém, k dispozici totiž neměli žádnou literaturu, nářadí ani sortiment misek.

V trojské botanické zahradě byla sbírka bonsají založena v roce 1974, tehdy je v zahradě začala pěstovat Kamila Skálová. Rostliny pro bonsaje získávala z okrasných školek a ze školky botanické zahrady. V roce 1979 pak trojská botanická zahrada uspořádala v Muzeu hlavního města Prahy první ročník této unikátní výstavy, kterou vidělo 20 000 návštěvníků.

TOP exponáty z Pekingu a Šanghaje

Tradičním místem pro výstavu bonsají se později stala expozice Japonská zahrada. A nutno dodat, že každoročně jde o jednu z návštěvníky nejvyhledávanějších akcí.

Podél chodníčků na kamenných podstavcích trůní totiž samé skvosty. „Nejcennější exponáty sbírky, které překvapí zajímavými a neobvyklými tvary, pocházejí z botanických zahrad v Pekingu a v Šanghaji. Jsou to zejména javory,“ říká Miroslav Horský, kurátor sbírky bonsají trojské botanické zahrady.

Když bonsaje rozkvétají…

Javory jsou opravdu skvostné. Konkurují jim ale i jiné druhy, například hlošina pichlavá, marhaník granátový, jinan dvoulaločný, jalovec šupinatý, tomel…

Vaší pozornosti určitě neujdou bonsaje, které kromě elegantního tvaru právě okouzlují i čerstvými květy. Tak například voňavými levandulově-růžovými květy je obsypán šeřík Meyerův, světle fialová zdobí bugenvileu lysou, zářivě růžovými květy už z dálky na sebe upozorní i bonsaj azalky japonské.

Zajímavý doprovodný program

Prostě co kus, to perla. A byla by škoda, je propásnout. Nadcházející víkend navíc výstavu doplní zajímavý program. Zájemci si například můžou vyzkoušet vyrobit bambusové štětce, chybět nebudou komentované prohlídky výstavy, ukázky Tchaj-ťi, japonské testování kvality meče, lecčemu se také přiučíte při ukázce tvarování bonsají. Chybět nebude ani ochutnávka tradičních japonských jídel.

Přijďte se do Botanické zahrady hlavního města Prahy odreagovat!