V létě, když kolem ní kvetou keře a trvalky, asi byste jí tolik pozornosti nevěnovali. Teď však, když nemá vedle sebe „konkurenci“,  její vysoká stébla s obloukovitě prohnutými listy na sebe okamžitě upozorní. Mimo jiné hned u cestičky nedaleko jižního vchodu do trojské zahrady, její fontánovitě uspořádané mohutné trsy také částečně uzavírají prostor okolo jezírka...

Celá řada odrůd a kultivarů

Ozdobnice patří k nejnápadnějším dekorativním trávám. A je vyšlechtěna do mnoha odrůd a kultivarů s latami v barvě stříbřitě lesklé, krémově bílé, světle hnědé až červené.

I při procházce trojskou botanickou zahradou narazíte na více druhů této kouzelné trávy. Například na mohutnou ozdobnici velkou či ozdobnici sladkokvětou, jejíž suchá stébla dodávají zimní zahradě specifickou krásu.

Ozdobnice čínská je nejkrásnější

K nejkrásnějším však patří ozdobnice čínská. Jde o velmi oblíbený druh, který se rovněž lidově nazývá čínský rákos. Její původní domovinou je totiž Čína, ale také Korea a Japonsko. K nám doputovala až v roce 1935.

Tahle okrasná travina tvoří husté trsy, které za příznivých podmínek můžou dosahovat vysokého vzrůstu – až 300 centimetrů! Úzké listy jsou mnohdy velmi dekorativní, obzvlášť u barevnolistých kultivarů – mnohem hezčí jsou ještě péřovité laty.

Mnoho zajímavých variant

Ozdobnici čínskou si lze pořídit v mnoha variantách a ani jedna určitě není nezajímavá. Tak třeba odrůda Gracillimus vytváří trsy s nejjemnější texturou listů, Morning Light je zas charakteristický výraznými bílými okraji úzkých listových čepelí.

Nejvýrazněji bíle zdobené listy má Variegatus, přísně vzpřímené až sloupovité trsy příčně žlutě pruhovaných listů tvoří Strictus a podélným žlutým panašováním se vyznačuje kultivar Goldfeder...

Takže pokud máte doma zahradu, tak na trávy byste rozhodně neměli zapomínat. Zvláště některé dokážou udělat pravé divy. Jako právě ozdobnice čínská.