Projekt Kořeny osobností je unikátní. Propojuje totiž vzácné přírodní bohatství s významnými představiteli českého, ale také světového kulturního, sportovního, vědeckého či politického života. „Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co vytvořil člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní či vědecké,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.  

Zapojilo se už 85 osobností

Kořeny osobností spustila trojská botanická zahrada na jaře roku 2009. A k dnešnímu dny se do projektu zapojilo pětaosmdesát významných jmen. Všechny vysazené exempláře patří ke vzácným dřevinám či rostlinám, některé z nich k trvale ohroženým.

A tak při procházce zahradou, po Stezce osobností (vznikla v rámci projektu Kořeny osobností), narazíte na hotové přírodní skvosty. Například mezi prvními, kdo v trojské botanické zahradě spojil své jméno se vzácnou rostlinou, byla zpěvačka Lucie Bílá. V březnu roku 2009 v zahradě zasadila orchidej Vanda (Euanthe) sanderiana, teplomilný druh, který svou krásu ukazuje na podzim v podobě velkých růžovo-hnědých květů.

Gottův vzácný jehličnan a rarita sira Nicholase Wintona

Zajímavou stopu v zahradě zanechal Karel Gott, který tu zasadil jediný žijící druh rodu wolemie – jehličnan wolemii vznešenou. Ačkoli původ tohoto stromu se datuje do období před 200 miliony let, objeven byl poměrně nedávno. V roce 1994, mezi pískovcovými skalami 150 kilometrů od australského Sydney.

Skutečnou raritou pak je strom sira Nicholase Wintona. Trojské botanické zahradě věnoval vzácný roub ze svého vlastního morušovníku černého, který se množí jen s velkými obtížemi. Tento exemplář je jedinečný i proto, že na světě existují pouze tři zakořeněné rouby. A jeden z nich je v Troji!

Dalajláma požehnal jabloni sikkimské

Projekt Kořeny osobností podpořil také tibetský duchovní vůdce a nositel Nobelovy ceny za mír Jeho Svatost dalajlama. Coby jednasedmdesátá osobnost v Praze požehnal jabloni sikkimské. Výběr této dřeviny pro duchovního nebyl náhodný. Jak dalajlama tehdy uvedl, jabloň sikkimská nese skutečné ovoce. A tak jeho následovníci z ní mohou symbolicky trhat plody poznání a z jejích semen pak dál vysazovat a šířit toleranci, soucítění i otevřenost srdcí, o nichž dalajlama mluví.

Zajímavé jsou ale i ostatní dřeviny a květiny, které byly v rámci Kořenů osobností v zahradě vysazeny. Výstava na Černém Mostě vám přiblíží mnohem víc. Na fotografiích uvidíte, jak sázeli třeba i Václav Havel, Dagmar Havlová, Miloš Forman, Antonín Panenka, Josef Váňa, Eva Jiřičná a mnoho dalších...