Kdo by ho neznal. Slavný velký Blondýn s černou botou a představitel jiných potrhlých, roztržitých a nesmělých hrdinů. Ano, to je on - ikona francouzského filmu a držitel francouzské filmové ceny Caesar za celoživotní dílo, Pierre Richard.

Vinař už přes třicet let

Že je to vynikající herec, je všeobecně známé. Víte ale, že je čtyřiaosmdesátiletý Pierre Richard také vinař a znalec vína? Víno miluje a dokonce ve Francii vlastní řadu vinic.

„Jednoho jsem se procházel v oblasti Midi ve Francie, až jsem narazil na jedno vinařství. Bylo to krásné místo! Povídal jsem si s majitelem o víně, ale tak, že jsem ho poslouchal jedním uchem tam a druhým ven. Nakonec mi z toho ale v hlavě něco zůstalo,“ vzpomíná Pierre Richard. „Když jsem se později dozvěděl, že se ta nemovitost prodává, dům jsem i s vinařstvím koupil. Musel jsem se ale hodně, hodně učit. Teď už je to víc než 30 let," říká slavný herec, který preferuje víno červené (ze zdravotních důvodů - bílé mu lékaři zakázali).

Strom v Amazonii, víno ve Švýcarsku

A teď sazenice vinné révy ze své vinice věnoval i naší metropoli – Botanické zahradě hlavního města Prahy, kde bude réva zdobit viniční domek ze 17. století. A zapojil se tak do projektu Kořeny osobností.

„Už jsem sázel strom v Amazonii, víno ve Švýcarsku a teď víno v Praze. Je to pro mě velice důležité, protože se hodně zajímám o ekologii a stav planety. Přál bych si, aby se i další organizace připojily k tomuto symbolickému sázení a sázelo se nejen víno, ale i stromy,“ uvedl Pierre Richard.

Richard věnoval zahradě novinku

Ačkoli se vinice sv. Kláry pyšní více než 120 druhy odrůd, tu, kterou zasadil Pierre Richard, byste tu dřív nenašli. „Jde o interspecifickou bílou moštovou odrůdu Saphira,“ upřesnila vedoucí vinice sv. Kláry Vladimíra Egertová.

Tato odrůda by měla být odolná vůči révové plísni a prvních plodů se prý dočká za tři roky. Budeme se těšit!