Desítky pestrobarevných motýlů poletují skleníkem Fata Morgana už od začátku dubna. A za tu dobu si je přišlo prohlédnout téměř padesát tisíc návštěvníků všech věkových kategorií.

Průsvitná křídla, hadí hlava a tanec pralesních víl

Ve skledníku Fata Morgana je opravdu na co se dívat. Vždyť takové krasavce u nás jinak nespatříte! Mezi rostlinami zde poletuje například motýl Greta oto s průhlednými křídly, pozornost na sebe strhává i „obr“ mezi motýly - noční motýl Attacus atlas.

Tenhle martináč pocházející z jihovýchodní Asie je výstřední nejen kresbou hadí hlavy na špičkách předních křídel, ale také svou velikostí. S rozpětím křídel až 30 centimetrů je suverénně největším motýlem na světě!

K ozdobám této výstavy patří i asijský druh Idea leuconoe. Jde o nápadně černobíle zbarveného motýla, jehož létání připomíná tanec pralesních víl. A samozřejmě i další motýli jsou nepřehlédnutelní. Stačí zavítat do trojské zahrady a jen se kochat...

Jak na pěstování bonsají?

„Také bonsaje, které letos už potřinácté zaplnily naši Japonskou zahradu, lákají k návštěvě stovky svých obdivovatelů,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Chtěli byste si vypěstovat bonsaj vlastní a nevíte, jak na to? Přijďte do konce týdne do Japonské zahrady, kde získáte potřebné informace i rady. „Výstavu bonsají doprovázejí informační panely, které zájemcům poskytnou základní informace o původu, stylech i způsobu pěstování bonsají. S postupy tvarování a péčí vám rádi poradí zkušení bonsajisté pan Herynek a pan Valuch, jejichž stánky najdete v prostoru vedle Japonské zahrady,“ zve na výstavu její kurátor Miroslav Horský s tím, že v neděli od 14:00 hodin navíc proběhne ukázka tvarování bonsají pod vedením předního bonsajisty Václava Nováka.

Zábava pro celou rodinu

A co navíc vás ještě o víkendu v Botanické zahradě hlavního města Prahy čeká? Zábava, kterou si užije celá rodina. Dospělí i děti mohou vyzkoušet cvičení Tai Chi a skládání origami. Chuťové buňky pak potěší nabídka japonských specialit z restaurace Miyabi.

V sobotu 19. května si nenechte ujít ukázku japonského šermu a šuriken-džucu a na závěr výstavy v neděli 20. května zazní bubny skupiny Wadaiko yosa-yosa.