Okrasnou tvarovanou borovici Thunbergova, která se také nazývá černá borovice, rozhodně v trojské botanické zahradě nemůžete přehlédnout. Roste totiž přímo uprostřed Japonské zahrady.

Albrightová strom vysadila v roce 2012

Bývalá ministryně zahraničí Spojených států amerických tuhle mimořádnou dřevinu v Troji vysadila v roce 2012, a to v rámci projektu Kořeny osobností. „Ještě nejsem pod zemí, ale mám tu kořeny,“ prohlásila tehdy Madeleine Albrightová.

Dva a půl metru vysoký a zhruba sedmdesát let starý jehličnan, který se do Prahy dostal z Japonska přes Holandsko, nyní v Troji vyrůstá ze stylizovaného kamenného moře, přesně tak, jak je pro japonské zahrady typické.

Buď jako bonsaj nebo podoba starých borovic

Domovem borovice Thunbergovy jsou Japonsko a Jižní Korea, kde je často tvarována jako bonsaj. Vysazuje se ale také do sadů a parků, tam je naopak upravována do podoby starých, nepříznivými podmínkami utvářených borovic.

Zajímavostí je, že i velké stromy se prořezávají a upravují stejným způsobem, jako výstavní bonsaje.

Přežívá i v extrémních klimatických podmínkách

Borovice Thunbergova velice dobře snáší nepříznivé podmínky. V přírodě přežívá v chudých kamenitých půdách, často v extrémních klimatických podmínkách.

Vyznačuje se dlouhými, silnými a tmavozelenými jehlicemi, na jejím kmeni můžete pozorovat hrubě rozpraskanou borku.

Zejména v Japonsku je kulturně i hospodářsky nesmírně cenná. Nejenže se tam vysazuje téměř všude, údajně je využívána i na výrobu pravé čínské tuše.