Akci nazvanou Džungle, která nespí pořádá Botanická zahrada hlavního města Prahy začátkem roku už poněkolikáté. A pokaždé je o ni velký zájem. Není divu. Vždyť v noci ožívají ve skleníku zcela jiné příběhy rostlin a zvířat než přes den.

„Nejen návštěvníci s duší romantika si oblíbili večerní provázení naším expozičním skleníkem Fata Morgana. Každoročně jich příležitosti vydat se do expozic po setmění využije okolo dvou tisíc,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Hlasité kvákání třícentimetrové žabky

Dle kurátorů můžeme v noci vnímat džungli i jinými smysly než zrakem. Výjimečné je například autentické kvákání tropických žab druhu bezblanka skleníková. Jejich hlasité zvuky připomínající autoalarm totiž přes den návštěvníci neuslyší.

„Jedná se o malé nenápadné žabky pocházející z Kuby, Baham a Kajmanských ostrovů,“ vysvětluje Martin Dvořák, kurátor tropických rostlin. Ze své domoviny se bezblanka s exportovanými rostlinami rozšířila na Floridu, poté i do dalších států americké Unie, kde žije ve volné přírodě.

Z jejích vajíček, která pokládá na vlhká místa, se na rozdíl od jiných druhů žab nelíhnou pulci, ale rovnou malé žabičky veliké asi jako čočka. I jako dospělá je bezblanka skleníková velmi malá. Tahle tmavě zbarvená žabka neměří víc než tři centimetry. Zato velmi dobře skáče a většinu života tráví na stromech a vyšších keřích, podobně jako naše rosnička.

Výrazná vůně některý rostlin

Během noci také ve skleníku Fata Morgana intenzivněji voní některé druhy rostlin. Například hymenokalisy, vlhkomilné druhy z močálů a okolí říčních ramen Střední a Jižní Ameriky.

Ve skleníku je najdete v blízkosti tropického jezera v expozici nížinného pralesa. Jejich květy mají bílou barvu nezajímavou pro denní hmyz. Po setmění se z nich ale uvolňuje vůně, lákavá pro noční motýly. Pyl, který se jim během sání nektaru zachytí na těle a na křídlech, pak přenáší z květu na květ.

Přijďte nasát tajemnou atmosféru noční džungle!